Ana Sayfa / Sağlık / Zamansız Acıların Merhemidir ‘Zaman’…

Zamansız Acıların Merhemidir ‘Zaman’…

     

Değerli Renkli Mola Dergisi okuyucularımız, 2018 yılını nadasa bırakarak 2019 yılında yenilenerek, tohumlarımız toprakla buluşarak yeni filizler vermişti. 2019 yılında birçok filizimiz yeşerip, fidan olup toprağa güçle bağlandı… Bu süreçte yağmurlara, sellere, fırtınalı rüzgarlara maruz kaldı. Ama yıkılmadı o küçük fidanlarımız çünkü içinde umut vardı… Güneşli günler vardı… Umudu kaybetmek hayatı kaybetmektir. Dedik ve işlerimize, hayat koşullarının getirmiş olduğu zorlu süreçleri aşarak 2019 yılını bitirip 2020 yılına güzel umutlarla girmek için savaştık. Yeni yılda yeni umutlar, istekler, yeni keşifler, yeni hedefler, yeni heyecanlarla girdik.

     2020 yılının ilk iki ayı çok yoğun geçen okul hayatlarımız, iş tempolarımız ve ev hayatlarımızla sürkilasyonla geçmekteydi. O kadar yoğunduk ki…. Hayatta ki hatta dünyada ki olan bitenden az çok habersizdik. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs, Antarktika hariç ; 170’den fazla ülkeye yavaş yavaş yayılırken şuan tüm kıtalara yayılmış bulunmaktadır. Bu süre zarfında çoğu ülkeler ise bu virüsten habersiz veya umursamaz haldeydi. Oysa ki ; Türkiye’de ise ilk korona virüs vakası 11 Mart’ta tespit edildi. 14 Mart ‘ta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Rum kesimi erkenden önlem almak için çoğu özel işler yerini, toplu taşıma araçlarını, toplu alanları kapatma kararı aldı. Çoğu insan korku ve endişe içine kapılmaya başladı. İki hafta kadar süreç verildi. Arkasından vaka sayılarının artmasından dolayı bazı zaman dilimlerinde evden çıkma yasağı getirildi. Şuan akşam 21:00 ile sabah 06:00 arası sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu süreç ne kadar sürecek… Daha ne kadar uzayacak herkesin akıllarından çıkmayan sorulardan bir tanesiydi… İnsanlar işlerine gidemiyorlar… Eve kapanmış durumdalar…  Bu sırada, çoğu ülkelerde vaka sayısı artışı git gide artmaktaydı. 183 ülkeye yayılırken, 9 yerde ise korona virüsü tespit edilmemiştir. Bu yerler; Kuzey Kore, Türkmenistan, Tacikistan, Güney Sudan, Yemen, Malavi adası, Sao Tome ve Principe, Komor adaları, Lesotho ‘dur.

      İnsanlar evlerinden çıkamıyorlardı. Sadece gerekli olan ihtiyaçları için (market alışverişi, eczane, hastane vs.) çıkıyorlardı. Bu süreç uzadıkça insanlar evlerinden çıkamadıkları için; çoğu yerler kampanya başlattılar. Bunlardan ilk öncesi sosyal medyalardan #evdekal #evindegüvenliol hashtagleri ile dünyada ki herkes sosyal mesajlarla evinde kal sokağa çıkma bu virüsü yenelim mesajları vermektedir. Evlerinde olan insanların çoğu ellerinden geldikçe emek verdikleri işleri yapabilmek ve yardım etmek için; eli nakış tutanlar makinalarına sarılarak maske yardımına, fırıncılar ücretsiz ekmek pişirmeye, sanatçılar, futbolcular ve ünlüler yardıma ihtiyacı olan insanlarımıza maddi ve çoğu sanatçılarımız sosyal medyalarından şarkılar söyleyerek manevi destekler vermek için seferber olmaktadır. En çokta hastanelerde bizler için yedi- yirmi dört saat çalışan, koşturan sağlık çalışanlarımız ve dünyada ki haberlerden haberdar olmamız için çalışan spikerlerimiz ve muhabirlerimizin yardımları olmaktadır.

     İnsanlar işlerine gidemiyorlar… Eve kapanmış, ev hapsindeler şu an da… İnsanlar nasıl kazanç sağlayacaklarını, ne yapacaklarını bilemiyorlar…. İnsanların psikolojilerinin bozulması da cabası. Çoğu insanın evde ki sirkülasyonu aynı genel olarak. Sabah uyanıp spor yapma, kahvaltı yapma, haber izleme, ev temizliği, yemek pişirme, kitap okuma, film izleme, çocuğu olanlar çocukları ile ders çalışmalarına yardımcı olması veya oyun oynamak için anne babaya koşmaları, evde evcil hayvanı olanlar ise onlarla antrenman yapması, evlerinde bahçesi, tarlası veya balkonunda bitkisiyle uğraşması, gençlerin bilindik klasik oyunlar oynaması (okey, monopoly, playstation, batak, tombala vs.), bazılarının ders çalışması, annelerimizin daha çok el işi yapması (örgü örmesi, tığ yapması vs.), uzakta yaşayan insanların aileleriyle görüntülü konuşması, resim yapmak gibi hobiler ile uğraşılması. En çokta sosyal medyalarda paylaşılan komik capslerle insanlar için biraz da olsa motivasyonu arttırmaktadır. Paylaşılan kısa müzikli yemek yapma videoları da gördüklerim arasında hoş videolardandır.

       Dünya da halen daha açlık var, savaşlar halen daha sürmekte, kötülükler var, başımıza gelen bu virüs dünyayı etkisi haline getirmiş ve dünya neredeyse durmuş haldedir. Bu evde kaldığımız zaman diliminde, herkes elini taşının altına koyup geriye bakarak neler yapmış ders çıkararak devam etmeli yeni güzel günlerimize… Zamansız acıların merhemidir zaman. Tüm acıların kaynağıdır da bir yandan zaman. En çok da geç kalmışlıkla yaralayan. Ne tuhaftır ki yok edende, gelip güzelleştiren de yine zaman. Bir daha düşünün; sadece zamanın götürdüklerine bakıp da getireceklerine bir türlü inanmayan… Güzel günler göreceğiz sevgili renkli mola dergisi okuyucularımız ….

ad_client: "ca-pub-5794771102885275", enable_page_level_ads: true });

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Facebook/renklimola

Twiter/renklimola

Instagram/renklimola

Youtube/renklimolatv

Haydi Renkli Molalarınız çok olsun…

Funda Deniz AŞNÜK.

Hakkında Funda Deniz Aşnük

İlginizi çekebilir

Teşekkürler Öğretmenim!

Soğuk bir Kasım ayının ortalarıydı.   Dağları karlarla kaplanmış ve yılan misali kıvrılan yollarından sadece …

Bir Yorum

  1. Fatma Oğuz

    Fundacığım çok güzel ifade etmişsin yasadığımız süreci.Umarım güzel günler göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better