Ana Sayfa / Mekan / Üç Adımda Gündelik Temizlik

Üç Adımda Gündelik Temizlik

Şimdi sizler için; yapılan gündelik işlerde ütüden sonra insanlığın en büyük çilesi olan genel ev temizliği konusunu ele almak istiyorum.

EVRENİMİZİN İKİ FARKLI ALGISI: FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK

“Yukarıda olan aşağıda olanla, aşağıda olan yukarıda olanla aynıdır.” (Eski Mısır Atasözü)

Yukarıdaki kadim söze baktığımızda ilk başta pek bir şey anlaşılmıyor, ama biraz derine indiğimizde evrendeki her şeyin aynı ölçekte büyüyüp, aynı ölçekte küçüldüğünü anlayabiliriz. Şöyle ki, nasıl içinde yaşadığımız bir bedenimiz varsa, içinde yaşadığımız bir ev, içinde yaşadığımız bir dünya ve içinde yaşadığımız bir evren de vardır. Diğer yandan, tüm kutsal öğretilerin buluştuğu ortak noktalardan birisi de, dünyada fiziksel olarak bulunan her şeyin psikolojik anlamda da zihnimizde bir karşılığı olduğudur. Bu noktada, nasıl içinde yaşadığımız bir dünya varsa, psikolojik anlamda da içinde yaşadığımız bir zihinsel dünya olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdi, yaşadığımız ev fikrine geri dönelim. Yaşadığımız bir evde zaman içerisinde nasıl belirli kirlilikler oluşup, bir temizlik ihtiyacı doğuyorsa, gündelik yaşantımızda da yaptığımız konuşmalar, düşüncelerimiz ve yaşadığımız olaylar sonucunda belirli bir temizlik ve düzen ihtiyacı oluşmaktadır.

Buraya kadar her şey tamam, peki ne yapmamız gerekiyor diye düşünmeye başladıysanız çok doğru bir noktadasınız, çünkü şimdi size üç adımda temizliğin sırlarını çok basit matematiksel hesaplarla açıklıyorum:

1. ÇOK AMAÇLI TEMİZLEYİCİ: DOMESTOS

Çamaşırı, yerleri, lavabosu ya da banyosu demeden, evin her köşesinde kullandığımız en önemli temizlik ürünü olan Domestos olmadan bir temizlik düşünmek elbette anlamsızdı. Domestos’un psikolojik anlamda bizlerdeki karşılığı farkındalıktır. Nasıl ki, bu ürün her yerde kullanılıp, başarılı sonuç veriyorsa, siz de yaptığınız davranışlarda ve düşüncelerde farkında olmayı denediğinizde bir şeylerin daha iyiye gittiğini göreceksiniz. Örneğin, bir yerlerde sizi çok sinirlendiren ve hiç hoşlanmadığınız birisini gördüğünüzü düşünün. O an tam da sizde o kişiyle ilgili olumsuz hissiyat ve düşünceler oluşuyorken kendinizin farkına vardığınızda, bu negatif saldırıdan yara almadan kurtulabilir, bu noktada hayatı sorgulayabilir ve hatta insanlara karşı böyle şeyler hissetmenin pek doğru olmadığını anlayabilirsiniz. Farkında olmak, zihnimizi temiz tutarak, hayattaki olaylara karşı kullanabileceğimiz en etkili korunma yöntemidir.

2. BİR ÇOCUKLUK ALIŞKANLIĞI: FABULOSO

Bir çoğumuzun yerleri silerken, gerek temizlik gerekse hoş koku anlamında pek olumlu sonuçlara ulaştığı Fabuloso’nun zihnimizdeki karşılığının düşünce temizliği olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki, bir yandan yerleri silerken bir yandan zihnimizde dünyayı, insanları, düşüncelerimizi ve duygularımızı da temizleyerek sildiğimizi hayal ederek, dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkıda bulunabiliriz. Tahmin edebileceğiniz gibi, dünyanın bugün bu halde olmasının en büyük sebeplerinden biri; insanların, farkında olmadan bir alışkanlık olarak, kirli düşüncelere sahip olmasıdır. Diğer yandan, düzenli olarak bu temizliği zihnimizde yaptığımızda, evimizde ve çevremizde de böyle olumsuz özelliklere sahip olan kişilerin bir anda yok olduğunu göreceksiniz. Sonuç olarak yerleri silerken oluşan temizlik ve güzel kokulu ortamın sizin zihninizde de olduğunu görmek paha biçilmez bir sonuç olacaktır.

3. BULAŞIKTA DEVRİM: FAIRY

Elde yıkanan bulaşıkların vazgeçilmez bir temizleyicisi olan Fairy için, ellerimizin psikolojik boyutu açıklamasını yapabiliriz. Bildiğiniz gibi ellerimiz, dünya içerisinde nesnelere ve insanlara dokunmak için kullandığımız organımızdır. Yani dünyada fiziksel iletişimi nasıl ellerimiz aracılığı ile yapıyorsak, psikolojik anlamda da kendimize, insanlara ve fikirlere dokunduğumuz bir psikolojik organ mevcuttur. Bu noktada, günlük bulaşık gibi, olayları ve düşünceleri çok biriktirmeden elde yıkayıp yerlerine yerleştirmemiz gerekmektedir. Zaman içerisinde, zihninizde daha tem

iz dokunuşlar yaptıkça, hayatta sizleri bekleyen kişi ve olayların da daha temiz ve düzenli olduğunu tecrübe edeceksiniz.

Bu üç temizlik adımını kendimize uyguladığımızda, daha önce söylediğim gibi kendimize ve dünyamıza bir iyilik yapmış olup, çocuklarımıza da daha güzel bir gelecek bırakabiliriz.

Sevgiyle kalın.

Hakkında Turgut Uzar

benim dengemi bozmayınız.

İlginizi çekebilir

Haydi Hazırmısın?

Uzun bir sessizlik döneminden sonra güneşin de etkisiyle içim coşkuyla doldu. Yazmak gerçekten zor hele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better