Ana Sayfa / Blog / Harun Özer / Tehlike Çok Yakında…

Tehlike Çok Yakında…

Ne yoğun bir yıl oldu bu 2016 inanılmaz gelişmeler yaşandı inişler çıkışlar tüm dünya iyi ya da kötü etkilendi. Halbuki daha sakin daha eğlenceli umut etmiştim ben bu yılı. Dünyanın son yıllarda aldığı birbirine geçmiş haliyle bize ne kadar uzak olursa olsun hiçbir gelişmeyi etkisiz düşünmemeliyiz. Her türlü olumlu yada olumsuz olayların yansımalarını gündelik hayatımızda görebiliyoruz.

Amerika da merkez bankasının bir açıklaması doların yükselmesini yada düşmesini tetikliyor. Ortadoğuda yaşanan gelişmeler akaryakıt maliyetlerini değiştiriyor. Rusya, İran ve Kuzey Kore aldıkları kararlarla dünya huzuruna etki ediyorlar.  Avrupa da patlayan bombalar insanların korkmasına ve güvenlik tedbirlerinin artmasına sebep oluyor. İngiltere’nin AB den çıkış yönünde sonuçlanan referandumu dünyanın bir çok ülkesini doğrudan yada dolaylı yoldan etkiliyor. TV kanallarında uzmanlar bu konuları tartışıyor.

contact

Acaba dünya son yıllarda mı böyle oldu? Bu sorunun cevabı bence iletişimin kontrolünün bireylere kadar inmesiyle bu hale geldi. İnsanlar dünyanın her yerine anlık ulaşabiliyor. Bunun en net örneği 15 temmuz da Türkiye de yaşanan darbe girişimiyle gün yüzüne çıktı. Darbecilerin ilk hedefleri arasında medya kuruluşları ve internet uydu bağlantılarını ele geçirmekti. Halkın bilgiye uzak kalması darbenin gerçekleşmesi için hayati önem taşıyordu. İnsanlar ne olduğundan habersiz kaos ortamının hazırlanmasıyla ülke yönetimi değişecekti. Darbe ile ilgili yazılar yazıldı ve çizildi savunulacak yada ima edilecek hiçbir tarafı olmayan bu girişim bizim konumuzun dışında. O günden bugüne konuştuğum bir çok kişi 10 yıl önce böyle bir girişimin başarıya ulaşma ihtimalinin daha yüksek olduğu konusunda hem fikir olmaları. Herkes iletişime internete atıfta bulunuyorlar. Kaldı ki Cumhurbaşkanı da halka görüntülü telefon görüşmesiyle açıklama yapabildi. Temennimiz dünyanın hiçbir yerinde insanların iradelerinin ipotek altına alınmaması.

telfon-kolik

Elimizde taşıdığımız akıllı telefonlar bize gösteriyor ki artık dünya başka bir dünya zaman çok daha hızlı akıyor. Buna yetişmek insanların tüm davranışlarını da etkiliyor. Teknolojiye ayak uydurmaya çalışan insanlar tüm hayatında bu durumun yansımalarını görüyor. Her şeyi çok hızlı tüketiyor yemeği, içmeyi, gezmeyi ve ilişkilerini. Sabret kelimesi insanları belki de krize sokuyor artık, isteklere bir an önce ulaşmak istiyor. Yıllar önce büyüklerimizin nasıl bir hayat yaşadığını nasıl zaman geçirdiklerini bizim imkanlarımıza sahip olmadan düşünemiyorduk bile.

uzay çağı

Şimdi 10 yıl önce biz nasıl yaşıyorduk diye kendimizi sorguluyoruz ya 10 yıl sonrası nasıl olacak acaba? Bence artık hepimiz survivor yarışmasındayız. Gelecekte insanlar bir seçim yapacak teknolojiden uzak yaşayanlar ve teknolojisiz yapamayanlar.

sehri-terk-ettiler_76693_<div class='adsense adsense-leadout' style='float:right;margin:12px'><script async src=

b" width="539" height="395" srcset="http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2016/08/sehri-terk-ettiler_76693_b.jpg 539w, http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2016/08/sehri-terk-ettiler_76693_b-300x220.jpg 300w" sizes="(max-width: 539px) 100vw, 539px" />

 

harun özer

harun.ozer@renklimola.com

 

Hakkında Harun Özer

İlginizi çekebilir

Haydi Hazırmısın?

Uzun bir sessizlik döneminden sonra güneşin de etkisiyle içim coşkuyla doldu. Yazmak gerçekten zor hele …

Bir Yorum

  1. Gündüz

    Harika bir yazı olmuş. Eline sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better