Ana Sayfa / Blog / Fatma Çıtlak / Şimdi Renkli Mola Zamanı

Şimdi Renkli Mola Zamanı

Merhaba Sevgili Renkli Mola Okuyucuları;

Yeni yıl ile birlikte beğenilerinize sunmaya başladığımız internet sayfamız ve de pek yakında çalışma masalarınızı, okuma koltuklarınızı ve kahve köşelerinizi dolduracağına inandığım dergimizle yayın hayatımıza başlamış bulunuyoruz. Yoğun iş gündemleriniz arasında sizler için renkli bir nefes olmasını umduğum sitemiz ve dergimizin hazırlıkları için, güzel ve nazik arkadaşlarım ile birlikte günlerce çalıştık ve sonunda karşınızdayız.

 

Yayın hayatımız boyunca sizlerle eğlenceli ve aynı zamanda ciddi, ilgi çekici ve tüm bunlarla birlikte öğrenici ve öğretici yazılarımı paylaşacağım. Başka bir deyişle, hep birlikte “günceli” yakalamaya çalışırken eğleneceğiz ve öğreneceğiz.

Yeni bir yıla başladığımız şu günlerde hemen herkesin dilinden düşürmediği söz; “zamanın ne kadar çabuk tükendiği”dir. Gerçekten de Renkli Mola fikrinin doğduğu bu güzel çevreme ilk katıldığım anımı hatırlıyorum, zaman öyle hızla akıp gitmiş ki tüm o klişe sözler anlamını yeniden kazanmış.

Her yeni yıla başlarken “koca bir yıl nasıl da geçti?” der, yapamadığımız tüm işlerimiz, gerçekleştiremediğimiz tüm planlarımız için hayıflanırız. Bir yıl daha yaşlanmışızdır ve bir çok kez olduğu gibi elimizden kayıp giden bazı değerlerimizin ardından düşünmeye başlamışızdır. Daha nice klişeleri, her yıl sonunda ya da başında hatırlar ve yaşarız. Ama insana gerekli olan eskiyen anılara takılıp, kaçırdığı ya da kaybettiklerine yanarak zaman harcamak değil; elinde olanların kıymetini bilip, tekrar kaybetmemek için sürekli olumlu olmak ve de yaşamaya devam etmektir. Yeni yıl, aslında herkes için eskiyen ve tükenen tüm amaçlarımız adına yeniden harekete geçmek için eşsiz bir fırsattır.

rüyada-saat-görmek

Bizler için yepyeni bir amaca doğru hareket etme vakti geldi, şimdi tam zamanı… Biz bunu Renkli Mola ile yeni yılda başlattık. İlk düşüncemiz ile birlikte harekete geçtik, neden ve nasıllara hiç takılmadık. Ve elbette şimdi sıra bu satırları okuyan siz değerli okuyucularımda. İşte size bir süper klişe daha; “hayatta yeni bir şeylere başlamak için hiçbir zaman geç değildir ama bazen bir şeyleri kaybetmek için vakit çok geç olabilir”. Bu nedenle hayatta yapmak istediğiniz ve eksik kalmış arzularınızı düşünün, gerçekçilik ile öncelikler belirleyin ve zaman geçirmeden yapın. Şu an bir anda aklınıza gelen ve gerçekten yapabileceğinizi düşündüğünüz tüm o şeyler, aslında daha fazla vakit kaybetmeden benliğinizin yapmayı gerçekten arzuladığı şeylerdir. Dünya turu yapmak, bir hayvana yuva vermek, birisiyle öpüşmek, hiç yapmadığınız bir dansı öğrenmek… Liste uzayıp gider. Aklınızdakilerden birisini seçin ve bahane yaratmadan hemen başlayın.

Kimi zaman hayat şartları, kimi zaman para, kimi zaman da vakit bizim için hep bahane olmuştur. Ama mutlu olmanın verdiği başarı ve bunun bize geri dönüşü, tüm saydığımız bahaneleri bize katlarıyla kazanç olarak geri getirecektir. Evet, bazen bahaneler gerçek olabilir ama asla yaşamamıza engel değillerdir. Eskisi gibi sokaklarda dans edip eğlenmemize, bir çocuğu sevindirmemize ya da yaşlı birisine yardım etmemize engel olamazlar.

Rahmet_Yaşlılara_Yardım_Vakfı_1-1664x500

Geçtiğimiz Pazar günü, eşim öğleden sonra Birsen Teyze’yi ziyarete gideceğimizi söylediğinde, ilk önce “Pazar Pazar mı?” klişesine düştüm. Bir an düşününce, bu kıyaslamada asıl terslik yaratan şeyin “Pazar” kelimesi olduğunu gördüm ve kendimi, herkesi kasıp kavuran zaman kısıtlamasına nasıl da kaptırdığımı anladım. Hafta içi olsaydı daha mı az önemliydi sanki?… Hiç tanımadığımız Birsen Teyze’ye (eşimin, yalnızca dolmuşa binmesine yardım etmesi sonucunda varlığından haberdar olduğumuz komşumuz) ziyarete gidildi, hoş sohbetler edildi, acılar paylaşıldı, anılar konuşuldu… Birliktelik, sevgi ve güven oluştu, içlerimizde biriken keder dağıldı, yeniden umut doğdu… İşte o an, tüm bu zaman kazanma mücadelesi döküldü cümlelerime ve sizlerle paylaşmak istedim. Her şeyin ilacı zaman, onu ne kadar savurganca harcasak da bir şekilde bizlere hatırlatıyor kendisini. Ben de siz sevgili okuyucularıma hatırlatmak istedim, zamanımızın kıymetini arttıracak yeni şeyleri de bu kısacık göz kırpmamla yapmaya başlamanız için.

Çok faydalı olacağına ve izlerken ailecek keyifli vakit geçirebileceğinize inandığım şu güzel filmleri de tavsiye etmek istiyorum sizlere. Elbette değerini iyi bildiğiniz zamanın hatırınızdan çıkmaması için.

zamana-karsi“Zamana Karşı – In Time” : Her şeyin ömrünüzden tükenen saniyeler ile satın alındığı bir dünya düşünün, otobüs bileti, ekmek ve diğer her şey… Aslında yaşadığımız gerçek hayattan farkı yok değil mi?

zaman makinesi 1973

“Zaman Makinesi 1973” : Türk yapımı müthiş eğlenceli ve manası derin bir yapım, çok hoşunuza gidecek.

Hiçbirimizin zaman ile ilgili yorumları, görüşleri ve çıkaracağı dersler bu köşeye sığmaz elbette, benim de anlatmak istediklerim yaz yaz bitmez. Belki başka yazılarımızda zamanın kıymetini başka boyutlarıyla yeniden tartışırız. Yeni yazımı, büyük bir sabırsızlık ve heyecanla hazırlayacağım si

zler için. O vakte kadar kendinize ve çevrenize, en önemlisi kıymetli zamanınıza sahip çıkın.

Sizlerin de tüm sevdikleriniz ile birlikte sağlıklı, huzurlu ve bereketli bir yıl geçirmenizi, tüm sevinç ve mutluluklarınızı renkli birer anı olarak zamana kaydetmenizi dilerim.

 

Fatma Çıtlak

fatma.citlak@renklimola.com

Hakkında Fatma Oğuz

İlginizi çekebilir

Haydi Hazırmısın?

Uzun bir sessizlik döneminden sonra güneşin de etkisiyle içim coşkuyla doldu. Yazmak gerçekten zor hele …

5 Yorumlar

 1. Ramazan

  Aslında zamana çok şeyler sigdiriyoruz, güncel yasantimizda; ama düşüncelerimizi zamana sigdirabiliyormuyuz onu düşünmek lazım…

 2. Tugay

  Harika bir yazı, harika bir başlangıç… keyifle takip edeceğim. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

 3. ahmet perçin

  fatma hanımı canı gonülden kutluyorum tabiki her basarılı erkegın arkasında kadın olsada her kadının arkasında basarılı bir eş vardırhayatınız mutlu olsun

  • Gercekten inanılmaz hoş. Çekim gücü yüksek bir çalışma olmuş. Bu denli görsel hissiyat yaratan başarı , kalıcı yeni yeni yeniliklere yelken olur. Teminim ulusal nitelik taşıcak çalışmalarınızın emeklerini en kısa zamanda almanızdır.

 4. Mehmet S

  Yazınızı ilk kez okuyan biri olarak gerçekten akıcı ve başarılı bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.
  Umut ediyorum ki yazılarınızı başarılarınız ile taclandirirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better