Ana Sayfa / Yaşam / Finans / Dikkat!!! Para seni yönetiyor

Dikkat!!! Para seni yönetiyor

Domates, biber ve patlıcan tarladan, yumurta kümesten, ekmek ise odun sobasından.. Bunlar şehirde büyüyenler için bir dizi film sahnesi. Günümüzde köyde büyüyenler için de kısmen böyle. Hayatın her anı parayla ölçülür durumda. Yaşamın her evresine paranın olumlu ya da olumsuz etkisini görmek mevcut. Peki bu kadar önemli bir değişim aracını nasıl yönetmeliyiz? Bana göre anaokulundan itibaren bunun eğitimi başlamalı. Hayatı bu denli etkileyen bir aracı insanoğlu iyi yönetmesini bilmeli.

Para

Her birey ekonomik özgürlüğünü kazandığında arzu ettiği şeylere ulaşmayı hayal ediyor.  Bugün bu istek, yüzyıllar önce insanoğlunun yemek için avlanmaya çıkıp bir şeyler avladığında duyduğu hazzın tam karşılığı. Çevremizin de etkisi isteklerimizi şekillendiriyor. Başka bir bakış açısına göre de kıskançlık. Hayatta kendimizi gördüğümüz yerin, sahip olduklarımızla ölçüldüğüne inanıyoruz. Bize böyle dikte ediliyor.  Kimileri de bu duruma tüketim toplumu, emperyalist oyunlar vb. kelimelerle açıklama getiriyorlar.

İnsanın kazandığıyla bir şeyler edinmesi kadar doğal bir durum olamaz ve yargılamamak gerekir. Benim değinmek istediğim nokta ise atasözüyle de sabit olan “Ayağını yorganına göre uzat” durumudur.

Dereyi görmeden paçayı sıvamayın.

Maaştan maaşa yaşamayın. Hedefiniz; ay sonunda cebinizde para kalması olmalı. Kalan parayı da bir bankaya koyabilir ve burada biriktirebilirsiniz. Kendinize birkaç olay dışında bu parayı kullanmayacağınızın sözünü verin. Zaman geçtikçe, birikimin miktarı arttıkça, daha fazla para yatırmak isteyeceksiniz.

para 1Acil durumlar için kenarda paranız olmalı. 3 aylık maaşınız kenarda bunun için beklemeli. Dünyanın bin bir türlü hali var, her an her şey karşınıza gelebilir ve bu durum bir acı ya da bir sevinç olabilir. İşsiz kalabilirsiniz, hasta olabilirsiniz, ekonomik kriz çıkabilir ya da hedeflediğiniz bir şeyi yarı fiyatına alma fırsatı doğabilir. Belki şimdi bu yazdıklarıma felaket tellallığı da diyebilirsiniz ama hayat sürprizlerle dolu.  Böyle bir duygu halinde bir de para kaygısına düşmezsiniz.

Kazancınızı plansız ve gelişi güzel şekilde harcadığınızda, cebinizde para kalmadığını göreceksiniz. Gelir ve giderlerinizi yazmanız da daha akılda kalıcı olacak ve gereksiz harcama yapmanızı engelleyecektir. Bu durumu bütçe olarak adlandırıyoruz. Ticari işletmeler ve devletler bütçe yaparak ve de bu bütçeye uyarak yaşamını sürdürür.

Borç alan emir alır.

Borcunuz varsa hayalleriniz ve hedeflerinizin üstünde bir ipotek vardır. Bu durumu aklınızdan çıkarmayın. Borçlar, aslanın kediye boğdurulduğu durumlardır. Günümüzde hayatın her aşamasında, kredi kartları ve bankaların ihtiyaç kredileri mevcut olup, cazip görülen imkânlarla krediler kullandırılmaktadır. Banka kredileri, yaşamadığınız, emek vermediğiniz bir dönemin bağlanması demektir. İyi düşünün ve aylık kazancınızın dörtte birinden fazlasını borçlanmayın. Borçlu olduğunuz dönemde dahi birikim yapmaktan vazgeçmeyin.

Sakla samanı gelir zamanı.

bes devlet katkısıEmeklilik dönemini aklınızdan çıkarmayın. O gün geldiğinde bugünkü hayat standardını size yaşatacak bir maaşınız olmayacak. Bedeniniz de sizin hareketinizi kısıtlayacak. O günlerde standardınızı düşürmemek için şimdiden o günler için yatırım yapmanız gerekir. Bireysel emeklilik sistemine girebilirsiniz. Sisteme girdiğinizde devletin de %25 ek katkısı var.

Bir daha mı dünyaya geleceğiz?

Bir daha dünyaya gelmeyeceğiz ama unutmayın ki akılda kalanlar, hep başarılı olanların hayat hikâyesi. Milyarlarca insan sefalet içinde yaşıyor ve bu insanların hayatı bizim ilgimizi çekmiyor. Bu sebeple büyük çaplı harcamalarda, örneğin otomobil alırken, dikkat etmek gerekir. Harcama limitinin yüksek oluşu ve otomobil sahibi olunca beraberinde kasko, sigorta ve bakım gibi masrafları olması da cabası. Lüks bir araç sadece yüksek giderler demektir. Araç alırken, marka, model ve giderler

i iki defa düşünülmesi gereken büyük bir maddi külfet olup, ciddi bir süreçtir.

İhtiyacınızdan fazlasını almayın. Biriktirdiğiniz paralarla daha güzel yatırım yapar ve peşin paranın gücünü kullanırsınız. Hayallerinize pranga vurmayın. Özgürlüğünüzü kaybetmeyin.

 

Harun Özer

harun.ozer@renklimola.com

Hakkında Harun Özer

İlginizi çekebilir

Haydi Hazırmısın?

Uzun bir sessizlik döneminden sonra güneşin de etkisiyle içim coşkuyla doldu. Yazmak gerçekten zor hele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better