Ana Sayfa / Blog / Özkan Yılmaz / Oteldeki Ev Sahipleri

Oteldeki Ev Sahipleri

Renkli Mola ekibinin yayın hayatına başlıyor olmasının mutluluğu içinde, siz değerli okurlarla kısa bir mola vermek için, bu renkli oluşumun ilk yazısında birlikteyiz.

Mesleğim gereği, öncelikle bu yazımda sizlere “Housekeeping” ile ilgili görmezlikten gelinenlerden bahsetmek istiyorum.

 

Davranışlarımızın, örf ve adetlerimizin karakter ve kişiliğimize sağladığı insan – doğa sevgisi ve insana hizmet odaklı yansımalarından oluşan Türk misafirperverliğini sergilemek hepimizin asli görevi olmalıdır. Misafir memnuniyetini ve hizmet kalitesini arttırmak, standartlar geliştirmek, verimliliği arttırmak, fiziki – operasyonel ve yönetimsel eksiklikleri misafirlerimize göz ardı ettirebilmek için hizmet sektöründe en önemli değer olan personelimizin öncelikli sorunlarının çözümlenmesi ve değerli olduğunun hissettirilmesi gerekmektedir. Misafir – Personel ve Yönetim ilişkilerindeki davranış ve tutumlarını biçimlendirmek ve eğitim vererek geliştirmek, otelcilerin başlıca hedeflerinden biri olmalıdır.

20160106_181124

Misafire karşı olumlu tutum, gülümseyen bir yüz, samimi ve dürüst tavırlar, misafir isminin konuşmada söylenmesi, ilgi ve alaka, saygılı olma ve doğru dili kullanma önemlidir. Personel, o an oteli temsil etmektedir ve personelin yaptığı her şey, misafirin memnuniyetinin artmasında ya da eksilmesinde etkin rol oynar. Misafirin sürekli hatırladığı ve o otele tekrar gelmesindeki en etkili olan şey, personel ve almış olduğu kaliteli hizmettir. Otelin işleyiş kısmında bazı eksiklikler olsa da personelin yaklaşımı ve kişisel ilişkiler, bu eksikliği kapatabilir.misafir
Personelin göstermiş olduğu güler yüz ve operasyona uygun tavırlar, misafirin o otelden mutlu ayrılmasına sebep olabilir. Bu da misafir memnuniyetinde personelin ne büyük bir rol oynadığının göstergesidir.

Otellerde çoğu zaman Housekeeping departmanı ve personeli, fazlaca önemsenmeyen hatta diğer departmanlardan daha alt tabakadaymış gibi gösterilmeye çalışılan bir birimdir. Maalesef ki böyle yanlış bir algı söz konusudur.  Oysa “Housekeeping” in açılımı; en kısa anlamıyla “ev sahibi” dir. Nasıl ki evinize gelen misafiri her şekilde rahat ettiremezseniz, o misafir bir daha size gelmeyi istemeyeceği gibi, otellerde de gelen misafirlerinizi gerekli şekilde ağırlayıp memnun edemezseniz, bir daha sizi tercih etmeyecektir. Otellerde misafirleri, gerek oda temizliği gerekse genel alan temizliği ile ne kadar evindeymiş gibi hissettirebilirseniz, misafirin sürekliliğini sağlamaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Tabii bunun dışında diğer departmanların da elinden gelen gayreti göstermesi ve ekip çalışmasına katkıda bulunarak en iyi hizmeti sunması gerekmektedir.housekeepingButton

Her ne kadar bazı insanlar tarafından yapılan iş için “temizlik işi işte canım, ne olacak?” diye küçümsenerek söz edilse de, hijyen hemen hemen herkesin hayatında büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü kimse sağlığını tehdit edecek bir ortamda bulunmak istemez.

 

Bütün bunların ötesinde, biz “Housekeeping” ekibinin tek arzusu; biraz önemsenmek ve yapılan işin çok da küçümsenecek bir iş olmadığının artık farkına varılmasıdır.

Misafirden alınan ge

ri dönüşlerde de “elinize sağlık, her şey çok güzeldi” cümleleri, bence tüm ekibin bir nebze de olsa yorgunluğunu alan en değerli armağan ve yaşamaya değer bir tat.

Sevgiyle kalın…

 

 

 

Özkan Yılmaz

ozkan.yilmaz@renklimola.com

 

 

 

Hakkında Özkan Yılmaz

İlginizi çekebilir

Haydi Hazırmısın?

Uzun bir sessizlik döneminden sonra güneşin de etkisiyle içim coşkuyla doldu. Yazmak gerçekten zor hele …

Bir Yorum

  1. Aysel

    Bir departman ve çalışanları bu kadar iyi anlatılabilinirdi👏🏻👏🏻 yorumunuz için teşekkür ederiz özkan bey🙏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better