Ana Sayfa / Blog / Turgut Uzar / Noel Baba aslında Adanalı mı ?

Noel Baba aslında Adanalı mı ?

Eylül toparlanmış, Ekim falan da gider işte bu gidişle derken bir de baktık ki aslında yeni bir yıl gelmiş. Elbette bu yılbaşı da, klişelerini eksik etmedi. Her yerde yeni yıl için aynı istekler var. Geçen sene ve ondan önceki sene ve önceki sene olduğu gibi. Baktığında ilk okuyabildiğin üç kelimenin yeni yılda başına geleceğini söyleyen görselden, seneye görüşürüz espirisine kadar bir değişme yokmuş da yerimizde sayıyoruz diye düşünürken fark ettim ki son zamanlarda halk olarak kendimizi aşıp bir yepyeni bir tartışma başlatmışız: “Noel’in ve yılbaşı kutlamalarının ülkemizde yeri var mı?”
Şimdi, sizlere pek yüksek olmayan matematiksel hesaplarımla bu konuda ulaştığım sonuçları açıklayarak, halk olarak içinde olduğumuz kafa karışıklığını ortadan kaldıracağım.

  1. DÜNYADA İNSANLIĞA IŞIK TUTAN ÜÇ MERKEZ

Bundan yaklaşık 38 yıl önce arkeologlar Himalaya Dağı’nın zirvelerinde muhtemelen 4000 yıl kadar önce yazılmış bir kitabe buldular. Yapılan ilk araştırmalarda kitabenin eski Mu kıtası ile bilgiler içermekte olduğu anlaşıldı. Buraya kadar her şey normal görünüyordu. Ancak sonrasında çözümlemeler arttıkça aynı kitabenin günümüzden de bahsettiği görüldü. Hatta 1176. bölüm tam olarak şöyleydi;

Ana renk 3 olduğunda

Kıtalar 7 olduğunda

3 yol olacak insanlığa

Baştan sona.

İşin tuhaf yanı burada başlıyor; çünkü bildiğiniz gibi bu terimler günümüzde çok anlaşılır şeyler. Bu durumdan şüphelenen Araştırmacı Sir Williams bu yazıtların anlattığı daha fazla şey olabilir mi diye düşünerek yazılar üzerinde matematiksel araştırmalar yapıyor ve çok ilginç bulgulara ulaşıyor. Bunlardan en dikkat çekeni ilk 3 satırdaki harflerinin alfabedeki matematiksel değerlerini ölçüt alarak yaptığı meridyen ve paralel ile bağlantılı konum hesaplamalarında gerçekten de 3 merkeze ulaşması; bu merkezler sırasıyla Arizona, Hollanda ve Adana..

Görüldüğü gibi üç isim de neredeyse aynı harflerden oluşuyor.

  1. İLK NOEL ve NOEL BABA’NIN KÖKENLERİ

Tarihte kutlandığı sanılan ilk noel 4. yy’dadır. O dönemde Avrupa liderleri yılbaşı zamanında çok sıkılmakta olduğundan Kral 4. Luis emriyle bildirge yayınlanmış ve yeni yıldan bir hafta önce kutlama yapılması uygun görülmüştür. Kısa sürede tüm kıta geneline yayılmış olan karar, o zamanlar kilisesinde genç ve iyi niyetli bir Hollanda’lı olan Aziz Nikola’nın ilgisini çekmiştir. Kendisi (Yıllar sonra torunlarının torunu olan Nikola Tesla’dan da tanıyacağımız gibi) tüm insanlığa yardım etmeye kararlı olan koca yürekli bir adamdı ve bu kutlamaları nasıl güzel bir amaçla birleştirebilirim diye düşünürken aklına harika bir fikir geldi: “Noel Baba”.

Tek isteği insanların birbirlerine yeni bir şans tanıdığı, güzel hediyeler verdiği bir yıl başlangıcı oluşturmak olan Aziz Nikola, verdiği vaazlarda Noel Baba’nın varlığını insanlara anlatıp, yılbaşı gecelerinde de hobi olarak insanlara hediyeler dağıtmaya başlayarak da halkı buna inandırmıştır. Kısa süre içinde de bu gelenek başta Hollanda olmak üzere tüm Avrupa’ya yayılmış, 25 Aralık Noel zamanı olarak kabul edilmiş, çocuklar yılbaşı gecesi baca başında Noel Baba’yı beklemeye başlamıştır.

  1. AMERİKA’NIN KEŞFİ VE ARİZONA SOKAKLARI

Bilindiği gibi sonraki yüzyıllarda neredeyse tüm denizlere hakim olan Hollanda, Kuzey Amerika’yı keşfetmiş ve orada da New Amsterdam (günümüzdeki New York) şehrini kurmaya başlamıştır. Sonra ise zamanla kendi ülkelerinde daha mutlu olduklarını anlayıp geri dönme kararı almışlardır. Bu dönüş sürecinde yalnızca bir şehir dışında her yeri İngiltere’ye bırakmışlardır: ”Arizona”.

Aynı günlerde Arizona şehrinde Carlos Santana isminde bir bebek dünyaya gelmiş ve kendisi gençliğinde gitarı icat etmiştir. Carlos Santana, yıllar önce Hollanda’da yaşayan Aziz Nikola’nın torunlarından biridir. Zaten Noel Baba’nın o yörede kullanılan ismi olan “SantaKlas” olduğundan aslında Carlos Santana ismi Noel Baba’ya bir göndermedir.

Arizona sokaklarında sıradan bir hayatı var gibi görünen Santana, ilerleyen yıllarda ticarete atılsa da başarısız olmuş ancak yılmayıp gitar isminde bir çalgı icat ederek dünyaya güzel müzikler sunmuştur. En büyük başarısı ise Jingle Bells adındaki şarkısıdır; Santana bu başarıyı büyük büyük dedesine borçlu olduğunu, rüyasında gördüğü Aziz Nikola’nın ona bu şarkı notalarını yılbaşında çalınması için verdiğini söylemiştir.

Sonrasında bütün dünyanın bunu benimsemesi uzun sürmedi. Ancak Aziz Nikola’nın söyledikleri o kadar değildi. Santana sonrasında yazdığı günlüklerde o gece Aziz Nikola’nın dünyada merkez olarak kabul edilen farklı bir yerden bahsedip, burada da kardeşleri olduğunu, benzer notaları oradaki kardeşlerine de verdiğini ve çok geçmeden birbirlerini bulacaklarını söylediğini belirtmiştir.

Tahmin ettiğiniz gibi bahsi geçen şehir Adana idi.

4- ADANA MERKEZ PATLIYOR HERKES
Aradan geçen uzun yıllar sonrasında “Yükselen Geyikler” grup ismiyle ortalıkta dolaşan iki kardeş büyük bir heyecan içerisindeydi. Aileleri tarafından nesillerce korunan bir hazineye ulaşan kardeşler sonunda onu açmaya karar verdiklerinde ve ilk başta pek anlam veremedikleri söz ve notalarla karşılaştılar. Sonrasında bunu dünyaya duyurmaya karar vermeleri uzun sürmedi ve şarkının kaydını aldılar. İnsanların bu şarkıyı da benimsemesi çok hızlı oldu, kısa süre içerisinde herkes mutlu olmak için bu şarkıyı dinleyip dans etmeye başladı.

 

Sonrasında ise bir gün hiç beklenmeyen bir şey oldu. Küçük kardeş Jr. Tezcan(Fark ederseniz isim Tesla’ya benziyor) şarkıyı kaydettiği kasedi yanlışlıkla hızlı bir şekilde geri sarma tuşuna bastığında duyduğu müzik karşısında çok şaşırdı. Çünkü çalan şarkı Jingle Bells idi.

Evet, bu kardeşler Aziz Nikola’nın torunlarıydılar ve buldukları tam olarak büyük büyük dedelerine uzun zaman önce Aziz Nikola tarafından bırakılmış olan bu şarkıydı.

Zaten dikkat edeceğiniz gibi “Oh Jingle Bells Jingle Bells Jingle all the way” sözlerindeki harf sayısı ile “adana merkez patlıyo herkes şekeri atan kopmalık açıyo son ses” sözlerindeki harf sayısı da eşittir.

Gördüğünüz gibi insanlığa yeni yıl kutlamalarını, sevgiyi, saygıyı ve beraberliği ve kardeşliği ilk sunan kişi aynıdır: “Noel Baba”. Ve de tüm matematiksel bağlantılar gösteriyor ki kullandığı son merkez Adana olmuştur.

Buradan da anlıyoruz ki şimdi gönül rahatlığı ile yılbaşını kutlayabiliriz.

Mutlu Yıllar.

Bonus: Adana’da objektiflere yakalanan ilk Noel Baba. (M.S. 1889)

noel baba

/2014/12/noel-baba-300x199.png 300w, http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2014/12/noel-baba-310x205.png 310w, http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2014/12/noel-baba.png 606w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />

 

 

 

 

 

 

Turgut Uzar

turgut.uzar@renklimola.com

Hakkında Turgut Uzar

benim dengemi bozmayınız.

İlginizi çekebilir

Teşekkürler Öğretmenim!

Soğuk bir Kasım ayının ortalarıydı.   Dağları karlarla kaplanmış ve yılan misali kıvrılan yollarından sadece …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better