20 Ocak 2020 Pazartesi
Ana Sayfa / Yaşam / Renkli Sohbetler / Merit International Hotels & Resort İnsan Kaynakları Direktörü Fatih Tay’la Söyleşi

Merit International Hotels & Resort İnsan Kaynakları Direktörü Fatih Tay’la Söyleşi

Renkli mola yayın hayatında ikinci yılına girerken siz değerli okurlarımıza yenilikler sunmak istedik.  Yeni yılın ilk adımı olarak Merit International Hotels & Resorts Grubunun başarılı İnsan Kaynakları Direktörü Fatih Tay ile söyleşimizi yaptık. Söyleşi esnasında biz ekip olarak çok keyif aldık okurken eminim siz de keyif alacaksınız. Samimi ve içten sohbeti siz de okurken hissedeceksiniz. Hadi bir kahve alın keyifle sohbetimize siz de dahil olun. Renkli Molalar…

20170106_131421

RM – Öncelikle bizlerin söyleşi teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kısaca kendinizden ve kariyer hayatınızdan bahseder misiniz?

FT – 14 Haziran 1983 tarihinde doğdum. Yakın Doğu Üniversitesi’nde Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü 2001 – 2006 seneleri arasında burslu olarak okudum. Güzel bir öğrencilik dönemi geçirdiğimi söyleyebilirim. Orada aldığım eğitimin, Türkiye’deki birçok devlet üniversitesinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.  Geriye bakıp düşündüğümde, İstanbul, Ankara, İzmir veya Eskişehir’deki üniversiteler dışında ki seçeneklerim arasından yine  Kuzey Kıbrıs’ı tercih ederdim. 2005 yılında Hilton’da staj yaptım. İyi bir staj dönemi geçirdim. Okulun her yıl 1 ay staj imkanı sunmasına rağmen ben bu hakkımı birleştirip tek seferde dört ay olarak yapmayı tercih ettim.  Okul bittiğinde ise iş hayatında da staj yaptığım firma olan Hilton’larda çalışmaya başladım.

RM – Peki Hilton’larda staj yapmayı nasıl başardınız?

FT – Öncelikle söylemem gerekir ki, yaptığımız planların başarılı olması için , çok çalışmanın ve istemenin yanında şans da gerekiyor. Bir şeyi yüzde 100 başarmak için bazı şeylere ihtiyaç vardır mesela; planlı çalışmak, çok çalışmak başarının sadece yüzde 51’lik kısmını oluşturur ve evet sadece bu oran da başarmak için yeterlidir ancak yüzde 1’lik kısmı kaybederseniz bazen yetmeye de bilir, işte tam burada bir şeyi başarmak için çok istemek ve şans faktörleri devreye girer, bunların oranı da yüzde 49’dur. Oranlara baktığımızda istemek ve şans tek başına yetmez ancak başarıyı kesinlikle pekiştirir ve kalıcı olmasını sağlar.

Ben, ilk olarak o dönemlerde Hilton otelini aradım ve staj yapmak istediğimi belirttim. Onlar da bana stajyer mülakatlarının hangi tarihlerde olduğunu söylediler. Tarihler bana uymuyordu ancak belirttiğim gibi istemek çok önemlidir, ben Hilton’da staj yapmayı ve sonrasında orada çalışmayı çok istediğim için harçlıklarımı biriktirip o tarihte orada oldum.  Satış departmanında çalışmayı düşünüyordum ve güzel de bir mülakat geçirdim. Aradan üç hafta kadar geçti ve beni arayıp İnsan Kaynakları için seçildiğimi söylediler.  Satış departmanı olmadığı için üzüldüm ve kendi kendime “neden İnsan Kaynaklarına alındım ben Satış departmanı istiyordum?” diye sordum. Tabi İnsan Kaynakları Departmanında stajıma başladıktan sonra bu sorumun cevabını aldım ve kariyerim için çok istememin dışında bu seferde şans faktörünün rol oynadığını anladım çünkü, stajyer adayları departmanlara dağıtılırken o zamanki İK Direktörü uzun dönem stajı olan, erkek ve İngilizce bilen bir stajyer talebinde bulunmuş ve onun istediği nitelikleri taşıyan 7 – 8 CV masasının üzerine serilmiş, hiç CV’leri incelemeden kura çeker gibi benim CV’mi seçmiş. Sonrasında çok güzel bir staj dönemi geçirdim hatta staj dönemimde Hilton’da  takdir sertifikası tek stajyer ben oldum. Okul bittikten sonra da Hilton’da İK Kariyerim böyle başladı.

 

RM – Görüyoruz ki şans faktörü sizin için masadaki 7 – 8  CV’nin olduğu esnada ortaya çıkmış. Peki profesyonel iş hayatınız nasıl başladı?

FT – Açıkçası, okulu bitirdikten sonra Amerika’ya gitmek istedim. Mülakatlara girdim ve Miami Marriot Hotel ile anlaştım. Gerekli tüm evrakları hazırlayıp vizemi de aldım. Gitmek için gün sayıyordum, bir sabah uyurken telefon sesine uyandım, arayan Hilton İnsan Kaynakları Direktörü Sandra Hanım’dı ve bana “Hilton ParkSa’da İnsan Kaynakları Koordinatörü pozisyonu boşalıyor, bu pozisyon için seni düşünüyorum, on dakika sonra arayacağım, cevabını verirsin” dedi ve telefonu kapattı. Yeni uyanmış biri olarak tabi ki de hiç bir şey düşünememiştimJ ve o esnada telefon yeniden çaldı, açtığımda Amerika’ya gideceğimi ve her şeyin hazır olduğunu söyledim. Kendisi bu cevabımı kabul etmedi ve “onu bunu bilmem, geliyorsun” dedi.  Ben de o an kabul ettim ve Hilton’larda başladım.

20170106_131456

RM- Direkt olarak koordinatör olarak başlamışsınız, biraz zor olmadı mı?

FT- Koordinatörlük pozisyonu, Şef pozisyonu karşılığına denk gelmekte idi ve direkt şef olarak başlamış oldum. Bu şekilde başlamama sebep olan şey ise 4 ay staj dönemimde göstermiş olduğum performanstı. Bir buçuk sene sonra orada İnsan Kaynakları Müdürü oldum. Sonra Hilton Kayseri’nin de İK Departmanı bana bağlandı, bir buçuk yıl sonra tekrar İstanbul’a döndüm ve Bölge İK Müdürü olarak atandım. Dört yıl bu görevde kaldım. 2015 yılı sonunda Hande Tibuk Hanım ile tanışmamıza müteakip 2016 başı itibariyle de Merit International Hotels & Resorts grubunda İK Direktörü olarak başladım.

RM- Bir tepe yöneticisi olarak gelişim ve değişim için neler yapıyorsunuz?

FT- Kariyerim boyunca eğitim çok önemli olduğunu gördüm, özellikle on yıllık Hilton kariyerimde hemen hemen her kademede eğitim aldım. Yurt dışında ve yurt içinde gerçekleşen Liderlik vb. eğitimlere katıldım. Bu eğitimlere dünyanın birçok yerinden katılımcılar geliyor ve tüm çalışmaların zamana karşı baskı altında yapıldığı gerçekten çok zor olan eğitimlerden bahsediyorum. Bu tür zor süreçler kişiyi de en çok geliştiren kısımlar oluyor bence. Kuzey Kıbrıs’ın bu anlamda Türkiye’ye göre kısıtlı bir alanı var ve bu anlamda körelmemek için bir çok kaynağı kullanmak sureti ile eğitim konularını takip ediyorum böylece yeni gelişmeler ve değişimleri buralardan görebiliyorum.

Merit International Hotels & Resorts Grubu içeirsinde gerçekleştireceğimiz aksiyonlardan biri de eğitim olacak. Özellikle eğitimin sistemsel, standart bir yapıya girmesi ve bünye içerisinde ki poransiyel liderlerin açığa çıkması için bir Eğitim Departmanı kurmak aksiyon planlarımız arasında ki en önemli maddelerdendir ve bu senenin 3. çeyreğine kadar bu işin temellerini atmış olacağız. Bu süreçte zorunlu eğitimler, işbaşı eğitimleri, oryantasyon eğitimleri, kişisel gelişimi destekleyen ve Merit International Hotels & Resorts kültürü ile gelecek vizyonunu öğreten eğitimler olacak.  Bunların dışında Moral Motivasyon aktivitelerimiz de olacak. Spor turnuvaları ve aidiyet duygusunu artırıcı aktiviteler gibi sürprizler yapmayı planlıyoruz.

RM- Daha önce çalıştığınız kurumun, sektörde çok eski oluşundan kaynaklı oturmuş bir kültürü var. Şimdi çalışmakta olduğunuz Merit International Hotels & Resorts’de bu kültür nasıl oluşturabilir?

FT- Çok uzun zamandır faaliyet gösteren zincir guplara göre daha genç ve küçük yapılarda kendi kültürünü oluşturmak ve bunları standart haline getirmek birkaç aylık zamanda başarılacak bir şey değil elbette. Öncelikle şirket içerisinde ki herkesi bu değişime hazırlamak, inandırmak gerekir. Şu aşamada da yaptığımız budur. Tabi arkasından gerçekleşen değişikliklerle bunu pekiştirmek gerekmekte. Bunun ilk örneğine Merit Internaiton Hotels & Resorts’de ki Personel Müdürlüğü departmanımızın ismini İnsan Kaynakları Departmanına değiştirerek başladık. Personelin özlük işlemleri ile ilgilenen bir departmandan daha çok, personelin eğitimi, gelişimi ve performansı, moral motivasyonu için çalışan bir departman haline getirmeye çalışıyoruz. Bizler bu çalışmaları yaptıkça ve bu yolda kararlı bir şekilde ilerleyince grup kültürün oturtulması çok fazla zaman almayacakır görüşündeyim.

20170106_131843

RM – Şimdiye kadar binlerce mülakat yaptınız, peki bunların arasında unutamadığınız bir mülakat var mı?

FT- Aslında aklımda özellikle yer eden bir mülakat olmadı. Ben, mülakata gelen kişileri her zaman kapıda karşılayıp onlara değerli olduklarını gösteririm. Her şeyden önce, gelen kişiye karşı samimi olarak kişinin rahat olmasını isterim. Samimiyet bence her şeyden önemli, böylelikle insanlar kendini daha rahat anlatır ve ne istediğini daha iyi ifade eder. Bunun sonucunda, ben karşımdaki insanı daha rahat tanır ve istediğimiz kriterlere uygun olup olmadığını anlarım. Böylelikle İki taraf için de en iyi sonuç ortaya çıkar.

RM – Referansı yüksek insanların çalışmasının sizce şirketlerde nasıl yansımaları olur?

FT – Referansı yüksek birinin işe başlaması durumuna ön yargılı yaklaşmamalıyız diye düşünüyorum. Bir personel, bir pozisyon için gerekli yetilere sahipse ve diğer prosedürlere de uygunsa yüksek referanslı olmasında herhangi bir sorun yok. Hatta daha da iyidir. Bu tür durumlarda, o personel referansına laf getirmemek için daha da fazla performans gösterir. Ancak, gerekli donanımları olmadan bir kişinin referansla işe alınması elbette problemler yaşanmasına sebep olabilir.

20161123_202625

RM – Kuzey Kıbrıs’ın en büyük grubu olan Merit International Hotels & Resorts’un İnsan Kaynakları Direktörü olarak bu yoğun iş hayatı ile ev yaşamınızı nasıl dengeliyorsunuz? İş dışında nelerle meşgul oluyorsunuz?

FT- Her zaman planlı yaşamaya çalışıyorum. İş hayatımı da, evdeki yaşamımı da daima planlamaya çalışırım. Bununla ilgili de her zaman ajanda kullanarak, teknolojiden de faydalanırım. Üç yaşında bir oğlum var. Ev içerisinde daha çok ona endeksli bir yaşam halindeyiz, evdeki birçok şeyi ona göre planlıyoruz. Bütün programlara üçümüz gidiyoruz. Ayrıca tamirat işlerini seviyorum. Küçüklüğümde babam maddi olarak pek gerekli olmasa da benim gelişimim için bu doğrultuda yönlendirme yaptı. Ortaokuldan itibaren yazları çalıştım. Çalışmayı o zaman da çok sevdim ve Üniversite sonuna kadar bu şekilde çalışmaya devam ettim. Şu anda bir bina inşaatının tesisat ve kaloriferini rahatlıkla yapabilecek seviyede bu işi biliyorum. O günlerin hayatıma ve

dünyaya bakışıma çok büyük katkısı oldu. Tadilat işlerini bu sebeple çok severim.

RM – Beğendiğiniz ve çok iyi yaptığınız bir yemek var mı?

FT – Yemek yapmayı çok severim, özellikle de sote türü yemekleri pişirmede iyiyimdir.

 

 

Hakkında Harun Özer

İlginizi çekebilir

Darbe Olmuş… Hangi Ülkede???

Türkiye’nin tamamını gezmedim ama her şehrinden insanları tanıdım. Büyükşehirleri gezdim alışveriş yaptım kafelerinde oturdum, çay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better