Ana Sayfa / Gezi / Kuzey Kıbrıs T.C. Gezi Önerileri

Kuzey Kıbrıs T.C. Gezi Önerileri

    Renkli bir mola verebileceğiniz en güzel lokasyonlardan biri olan Kuzey Kıbrıs, tarihi ve coğrafi güzellikleriyle iyi bir turizm ve rekreasyon bölgesidir.

   Bu sebeple ziyaret ettiği ülkede tarihi yerler de görmek isteyen seyahat severler için kısa bir gezi rehberi hazırlamak istedim.

    Kıbrıs tatili ve Kıbrıs gezisi birbirlerinden ayrı anlayışa sahip olsa dahi; eğer tatile gelmişken birkaç tarihi yer göreyim istiyorsanız bölgesel olarak seçim yapmanız daha doğru olacaktır.

    Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek yerler adanın farklı bölgelerine konumlandığı için öncelikle dikkat edilecek noktalar  zaman ,mevsim ve ulaşım şartlarınız olmalıdır. Genel olarak adada dört mevsim gezi için uygun olsa da yaz ayları çok sıcak olduğu için bazı açık ve büyük alanların (Salamis Harabeleri gibi) ziyaretlerinde saatin dikkate alınmasını tavsiye ederim.

    Tarihi ve doğal güzellikleriyle gönlünüzü fethedecek bir tatil lokasyonu olan Kuzey Kıbrıs sizi

bekliyor.

GİRNE

Girne Kalesi-Limanı: Girne ziyaretlerinin en popüler olanı görülmesi gerekenler listesinin en başında

Girne kalesi ve limanı yer almaktadır. Kalenin içindeki müzede sergilenen geminin bugüne kadar bulunan en eski gemi olduğu belirtiliyor.

Bellapais Manastırı: Manzarası ve güzel mimarisiyle Bellapais Manastırı sizleri bekliyor.

St.Hilarion Kalesi: Beşparmak dağlarının üzerine kurulan kale epey yüksek olduğundan ayrıca bir zaman ayırmanızı öneririm.

Mavi Köşk: İtalyan asıllı rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. Girne –Güzelyurt yolu üzerinde bulunmaktadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin bana göre önemlilerinden .

Karaoğlanoğlu Şehitliği: Şehitlik 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Şehit düşen ; Subay, Astsubay ve Erlerin anısına inşa edilmiştir.

Hz.Ömer Türbesi: Girne Çatalköy mevkisinin deniz kıyısında kayalık bir arazide yer almaktadır.

Karmi Köyü: İngilizlerin adaya ilk yerleştikleri yerlerdendir. Evler çiçekler ve yeşillikler içindedir. Sokaklarında güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

LEFKOŞA

Büyük Han: Kıbrıs’ın en büyük hanlarından birisidir. Birbirine benzeyen 68 dikdörtgen şeklinde odadan oluşmaktadır. Avlusunda oturup kısa bir mola vermek için güzel bir yer. Küçük dükkanlarından Kıbrıs’a özgü yapılan el işlerini görebilirsiniz.

Selimiye Cami: Adadaki en büyük gotik eserlerden olan Selimiye Cami Osmanlı Devletinin fethiyle

birlikte en büyük camilerden birine dönüşmüştür.

Derviş Paşa Konağı: Konak Lefkoşa surlar içinde Arabahmet mahallesinde bulunmaktadır. Birçok yerde bilgi verilmemekle birlikte bana göre Lefkoşa’da kesinlikle gezilmesi gereken Etnoğrafya müzesidir.

Kumarcılar Hanı: Lefkoşa’nın Büyükhan’dan sonra gelen en eski hanıdır.

GAZİMAĞUSA

Kapalı Maraş: Turistik geziler için yasaklı bölge olsa da yerini görmek isteyenlerin olabileceğini düşündüğüm için ilk sırada yer almakta.

Lala Mustafa Paşa Cami: 1286-1312yılları arasında inşa edilen cami mutlaka görülmesi gerekenler listesinde.

Namık Kemal Müzesi: 1873 yılında Namık Kemal burada hapsedilmiştir. Müzede oradaki günlerini betimleyen eşyalar sergilenmektedir.

Othello Kalesi: Kuleismini Shakespeare ‘in ünlü eseri Othello’dan almıştır.

Canbulat Müzesi: Canbulat efsanesinin anlatıldığı ve o dönemde kullanılan tüm araç gereçlerin sergilendiği müze Gazi Mağusa limanının yanında bulunmaktadır.

Sinan Paşa Camii: 1571 yılında Camiye dönüştürülmüştür. Osmanlı diplomatı Çelebi Mehmet Efendi’nin de mezarı bulunmaktadır.

St.Barnabas Manastırı: Aziz Barnabas’ın mezarının da bulunduğu müze içerisinde ikonlar sergilenmektedir.

Salamis Harabeleri: Şehrin kuzeyinde yer almakta olan Salamis Harabelerini gezmek için biraz zaman ayrılmalı ve özellikle geniş bir alanda olduğu için serin bir havada gezilmesini tavsiye ederim.

GÜZELYURT

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Tarihi Müzesi

St.Mamas Klisesi

LEFKE

Soli Antik Kenti: Kuzey Kıbrıs ‘ın en önemli antik çağ şehirlerinden bir tanesidir.

http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2019/08/vuni3a-768x515.jpg 768w, http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2019/08/vuni3a-110x75.jpg 110w" sizes="(max-width: 900px) 100vw, 900px" />

Vouni Sarayı: Deniz seviyesinden 270 metre yüksekliğe Soli Kentinin kontrolü için yapılmıştır.

Güzel seyahat rotaları belirlerken mutlu ve sağlıklı bir bayram tatili geçirmenizi dilerim.

Hakkında Fatma Oğuz

İlginizi çekebilir

Jahorina’dan Son Mektup

Ülke, içinden geçen üç nehre sahip. Ve bu nehirler üzerinde de Osmanlı döneminden kalma birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better