Ana Sayfa / Blog / Jahorina’dan Bir Mektup – 2

Jahorina’dan Bir Mektup – 2

Kayağın ve karın tadını çıkarmak istiyorsanız, önümüzdeki yıllarda programınıza almanız gereken yerlerden biri de Bosna Hersek olmalı. Çünkü Bosna Hersek, birbirinden güzel kayak pistlerine sahip ender ülkelerden biri.

?

Ve özellikle de ilk mektupta da anlattığım gibi, Saraybosna merkeze 20 dakika uzaklıktaki 30 km. uzunluğunda kayak pistine sahip, 1984 yılında yapılan Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmış Jahorina’ya uğramadan geçmeyin derim. Yerli, yabancı birçok turistin doldurduğu kayak merkezinde yediden yetmişe birçok kayakçı ile karşılaşıyorsunuz. Muhteşem bir pist olmasının yanı sıra bu kalabalığa ekonomik olmasının sebep olduğunu söylemek de mümkün.

?

Bosna Hersek, öncelerde daha çok yazı ile bilinen ve yazın ziyaret edilen bir ülke olmasına rağmen, burayı kışın keşfetmeye gelenlerin sayısı da gün geçtikçe artmakta. Jahorina’ya vardığımızda, yollarda ve pistte zerre kar olmaması bizi biraz buruklaştırsa da sabahında uyandığımız bembeyaz kar manzarası, yüzümüzü güldürmeye yetti doğrusu. Kar yağışının yoğun olmasına rağmen havası oldukça yumuşak. Otel yetkililerinden şanslı olduğumuzu, kar yağışının her zaman bu kadar elverişli olmadığını öğreniyoruz. Keyifli bir kış tatiline başlarken şunu da söylemeden geçemeyeceğim; burada planlamış olduğumuz tatili, Türkiye’de bir kayak merkezinde yapmış olsaydık, yaklaşık 3-4 katı bir ödeme yapmamız gerekecekti. Hem kafa dinlemek hem de kayak yapmak için herkesin gelebileceği, oldukça ekonomik bir alternatif Bosna Hersek.
Nereye dönerseniz dönün tam anlamıyla kartpostallık görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Yılan gibi yolların kenarlarındaki kar manzaraları ve ağaçların üzerini bezemiş, kış kıyafetlerini giyinmiş muhteşem bir güzellik, yol boyunca sizi takip ediyor. Kış mevsiminin gelmesiyle, eşsiz güzelliklere bürünen Jahorina’da kayak vakti.

?
Jahorina’da her türlü kar aktivitesini bulmanız mümkün. Turistleri memnun etmek için ellerinden geleni yapan ülkenin soğuğuna inat, sıcak insanlarla karşılaşıyorsunuz. Kayak yapamam diye düşünenler, kızak kiralayarak da karın tadını çıkarabilirler. Kızakların bir günlük kirası ise; 10 KM yani, 17,70.-TL. Pistler herkesi düşünerek tasarlanmış. Kızakçılar için ayrı bir bölüm, amatör kayakçılar için ayrı, profesyoneller için ayrı bir bölüm bulabiliyorsunuz.
Jahorina Kayak Merkezi’nde pistle iç içe, kesenize uygun inanılmaz oteller bulmanız mümkün. Geceliği 40 € gibi bir fiyata, sabah-akşam yemeği dâhil konaklayabilirsiniz. Kayak pistlerinde gözümüze fazlasıyla kafeterya çarpıyor. Kar soğuğundan etkilenenlerin imdadına yetişiveriyor hemen. Fiyatlarının ise öyle uçuk olduğunu düşünmeyin. Büyük bir fincan sıcacık çayı 2 KM.’e yani 3,54.-TL’ye, sıcacık büyük bir fincan neskafe ya da latteyi de 3,50.-KM.’e yani 6,20.-TL’ye içebilirsiniz.

?

Güneşli günlerde insanların otellerinin önlerinde şezlonga uzanarak güneşlendiklerini görebilirsiniz. Karda kışta bu da neyin nesi demeyin. Hem karın hem de güneşin tadını çıkarmak için eşsiz bir fırsat bu. Ve insanlar da bunu değerlendirmekten geri kalmıyorlar.

?

Bir de gündüz vakitlerinde ülkenin ünlü dj’lerinin ve şarkıcılarının konuk olduğu çılgın dans partilerine hazır olun…

jahorina-6

Buraya dünyanın dört bir yanından kayak severlerin geldiğini söylemiştik. Bu insanlar arasında bebekli ailelerle de karşılaştık. Yabancı kökenli insanlar bu konuda bizlere göre daha rahatlar. Bebekleri için kendilerinden çok farklı bir kıyafet tercih etmiyorlar. Bizim lahana bebek gibi sarıp sarmaladığımız bebeklerimizden eser yok. Bazıları ise direnç testi yaparcasına karda oynamasına da izin veriyor.
Bosna Hersek, kışın muazzam bir görüntüye sahip ve muhteşem tatil fırsatları sunuyor. Gece yapabilecekleriniz arasında ise muhteşem bir doğa yürüyüşü olabilir. Evler üçgen çatılı ve ahşaptan yapılmış. Düzensiz bir yapılaşmaya rastlamak mümkün değil. Evlerin karların içindeki görüntüleri resim derslerinde yaptığımız kış resimlerindeki evlere benziyor. Hemen hemen her evin büyükçe birer bahçesi var ve her evde küçücük pencereye sahip çatı katı odaları bulunuyor. Yürüyüşlerimiz sırasında dağın her tarafından gürül gürül buz gibi suların aktığını görüyoruz. Zaten Balkanlar demek, çağlayan sular demek aynı zamanda. Suları tertemiz ve en önemlisi de çeşmeden akan suları da içilebiliyor.

jahorina-7

Güneşli bir günde kayak yapmanın zevki de bambaşka. Karla bütünleşen güneş, kendinizden geçmenize sebep oluveriyor hemen. Teleferikle zirveye tırmanırken de eşsiz bir manzaranın sizi beklediğini bilmenizi isterim. Teleferikle oldukça dik dağa tırmanırken heyecandan ölecek gibi oluyoruz.

Bütün güzellikler tüm ihtişamıyla ayaklarınızın altında. 1876 metre tırmandıktan sonra nihayet zirvedeyiz. Zirvede tüm Jahorina’ya tepeden bir kuşbakışı yapıyoruz.

?

Hava güneşli olmasına rağmen oldukça soğuk. Biraz soluklanmak için tam da zirvede bulunan Ice Bar Jahorina’ya oturuyoruz. Daha önce de söylediğim gibi, fiyatlar oldukça ucuz ve içeride çıtır çıtır bir odun sobası yanmakta. Kendimizi karlı soğuk bir günde bırakıveriyoruz sıcacık Ice Bar’ın ortamına. Yanında bir de sıcak bir neskafe. Değmeyin keyfimize…

jahorina-10

İnişinizi dilerseniz kayarak, dilerseniz de tekrar teleferiğe binerek gerçekleştirebiliyorsunuz. Kayak pistinde meydana gelebilecek ufak tefek kazalar için de meraklanmayın. Her daim hazır profesyonel kayak uzmanı sağlıkçılar ellerinde sedyeleri ile imdadınıza yetişiyor.

jahorina-11

t="1024" srcset="http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2016/02/jahorina-11-576x1024.jpg 576w, http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2016/02/jahorina-11-169x300.jpg 169w, http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2016/02/jahorina-11-768x1365.jpg 768w" sizes="(max-width: 576px) 100vw, 576px" />

Devamı gelecek…

Saim Yılmaz
kendi halinde bir yazar…

Hakkında Saim Yılmaz

İlginizi çekebilir

Kuzey Kıbrıs T.C. Gezi Önerileri

    Renkli bir mola verebileceğiniz en güzel lokasyonlardan biri olan Kuzey Kıbrıs, tarihi ve coğrafi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better