Ana Sayfa / Blog / Gizem Kınacı / Hobi Edinmek

Hobi Edinmek

Canınız sıkıldığında, kafanızı dağıtmak ve rahatlamak için ne yaparsınız? Bir uğraşınız veya hobiniz var mıdır? Yoksa içinize atıp son dakika golü gibi gereksiz şeylere mi patlarsınız? Atmayın içinize; şahsen kendimden biliyorum, gereksiz ve insanı yıpratan şeyler bunlar.

Çıkın temiz hava alın, yürüyüş yapın, kitap okuyup o romanın içinde kaybolun. Al sandalyeni ve kahveni, git kumsala, deniz havası ile rahatla. Tek başıma bir şey yapamam diyorsan da al yanına en yakın arkadaşını ya da sevgilini, Kıbrıs sokaklarında takıl. Sokaklarda keşfedilmeyi bekleyen detayları bulmaya çalış. İlla arkadaş ya da sevgili olmak zorunda değil, ailenle de güzel bir gün geçirip eğlenebilirsin. Denk gelen Pazar tatillerinde, benim de ailemle yaptığım gibi bowlinge gidip, aile içi bir yarış yapabilirsiniz. Önceden söyleyeyim çekişmeli geçiyor, haberiniz olsun.

Ufak bir hatırlatma; stres atmak için alışveriş olayını kafanızdan atın. Boşa masraf bunlar cicim, devir ekonomi devri, boş savurganlıklar yapmayın lütfen. Harun Özer’in yazmış olduğu “paramızı nasıl yönetmeliyiz” yazısındaki detaydaki gibi cebimizi korumaya başlamalıyız.

Konumuza geri dönersek; adaya ilk geldiğimde öğrenmiş olduğum ve kısa bir süre bağımlısı gibi yapmış olduğum bir çalışmayı sizlerle paylaşmak isterim. Kimine göre çok zevkli, kimine göre fazlasıyla zahmetli bir uğraş olabilir ama benim için en fazla yarım günümü alabilecek bir uğraş. Hemen ön yargılı olmayın ve denemeye çalışın…

Screenshot_2016-01-11-12-23-52-1

Ayna kazımak, aynaya desen vermek…

Bu da ne şimdi diye düşünebilirsiniz. Ama uğraşması zevkli bir iş, garanti verebilirim.

İstediğiniz boyutta bir ayna edinin.
Ucu keskin kazıma aletleri (maket bıçağı, neşter uçları)
Aynanın üzerine çizeceğiniz bir şablon.

Hatta şablona bile gerek yok hayal gücünüz de yeterli olur. Güzelce deseni aynanın arka tarafına (sırlı kısmına) çizin ve kalıbın içine güzelce kazımaya başlayın. Kazıma olayı bittikten sonra dikkatli bir şekilde porçöz yardımı ile arkasındaki sırrı temizlemeye başlayın ve deseni ortaya çıkarın. Tek dikkat etmeniz gereken şey porçözle temizleme kısmı. Porçözü aynanın arkasında fazla bekletmemeye çalışın. Bekleme süresine göre verdiğiniz desendeki detayları kaybedebilirsiniz.

Bütün temizleme bittikten sonra, arkasına güzel bir fon rengi koyarak aynanızı çerçeveletebilirsiniz.

Ufak bir not : Fon olarak siyah bir kumaş tercih edebilirsiniz. En kullanışlısı budur.

Screenshot_2016-01-05-13-12-40-1 Screenshot_2016-01-05-13-12-50-1

Resimlerde gördükleriniz benim daha önceden yapmış olduğum çalışmalarım. Çok fazla çalışmam vardı ancak elimde bir tanesi kaldı.

Screenshot_2016-01-05-13-13-05-1

Ayrıca, elimizde  bitmeyi bekleyen kedili bir çalışmamız da var. Vakit bulabilirsem onuda yakın bir

zamanda bitirmek istiyorum. Hobi için vakit bulmak, bu da güzel bir detay…

Kısaca demem o ki; hobi edinin, günümüzde olduğu gibi insanlarla uğraşmak hobisi değil, gerçek ve elle tutulur bir hobi edinin, anısı olabilecek bir hobi..

 

Bu seferlik de bu kadar…

 

Gizem Kınacı

gizem.kinaci@renklimola.com

Hakkında Gizem Kınacı

ben bir ceviz ağacıyım...

İlginizi çekebilir

Carpaccio Bir Italyan Lezzeti…

Uzun bir aradan sonra karşınızdayım. Hayat o kadar hızlı akıyor ki yetişmek ne mümkün. Karar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better