Ana Sayfa / Blog / Gizem Kınacı / Halloween Maskeleri ve Kayıp İnsanlar

Halloween Maskeleri ve Kayıp İnsanlar

Samhain, All Hallow’s Eve; kısaca Halloween, yani Azizler Günü arifesi, en güzel Türkçeyle Cadılar Bayramı…

36075ab992e9b55bfc8a771837992345

İnternette wikipedia da yer alan bilgi aşağıda ki gibidir;

“Cadılar Bayramı’nın kökeni antik Britanya’da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali’dir. Keltler 1 Kasım’ı yazın bitişi, kışın başlangıcı kabul ediyorlardı. Samhain kelimesinin kökeni Eski İrlandaca sam (yaz) ve fuin (son) sözcüklerine dayanır. Bu tarihte sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları ile arazi kira sözleşmeleri yenileniyordu. Bu günde ayrıca ölülerin ruhlarının geçmişte yaşadıkları evleri ziyaret ettiğine inanılıyordu. Tepelerin üzerinde, evlerdeki ocakları tutuşturmak ve aynı zamanda kötü ruhları uzak tutmak için büyük ateşler yakılıyordu. İnsanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. Bu gelenekler nedeniyle Samhain festivali zamanla cadılar, goblinler, periler ve iblislerle özdeşleşti.
Yaz sonu Keltlerde aynı zamanda evliliklerin gerçekleştiği, ölülerin kutsandığı ilahî bir dönemdi. Romalılar 1. yüzyılda Kelt topraklarını fethettiklerinde, kendi ölüm festivalleri Feralia ve hasat festivalleri Pomona’yı Samhain ile birleştirdiler.
7. yüzyılda Papa IV. Boniface 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü’nü -muhtemelen pagan festivalinin yerini alması için- 1 Kasım’a taşıdı. Azizler Günü’nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween (holy evening/kutsal akşam) adı buradan geldi. Ortaçağın sonlarında seküler kutlamalar ile Hıristiyan bayramı kaynaştı. Avrupa’daki Reform hareketleri esnasında, özellikle Protestan Hıristiyanlar arasında, Cadılar Bayramı kutlamaları neredeyse son buldu; Britanya’da ise seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam etti.
Amerika’ya yerleşen ilk kolonilerde -pek çok bayram gibi- Cadılar Bayramı da yasaklandı. Bununla birlikte 1800’lü yıllarda, Cadılar Bayramı’ndan öğeler taşıyan bir hasat bayramı kutlanmaya başlandı. 19. yüzyılda başta İrlandalılar olmak üzere Britanya’dan Amerika’ya göçen çok sayıdaki göçmen Cadılar Bayramı kostümlerini beraberlerinde getirdiler ve Cadılar bayramı ABD’deki başlıca çocuk bayramlarından biri haline geldi.”
“Cadılar Bayramı’nın sembolü gülen bir balkabağıdır. Balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat oluşturulmaya çalışılır.
En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı gezerler ve ev sahiplerine “Şaka mı, şeker mi?” diye sorarlar. Ev sahibi “Şaka!” derse çeşitli muziplikler yaparlar. Büyükler çocuklara şekerleme ikram ederler veya harçlık verirler. Bu uygulamanın kökeni geçmişte Britanya’da yoksulların kapı kapı dolaşarak “ruh keki” toplaması geleneğidir.
Yetişkinler genellikle Cadılar Bayramı’na en yakın hafta sonunda kıyafet baloları düzenlerler. Bu partilerde misafirler cadı, hayalet veya korku filmi karakteri gibi korkunç kostümler giyerler.
Muhafazakar Hristiyanlar, özellikle tutucu protestanlar, genelde Cadılar Bayramı’nı kutlamazlar ve yanlış bulurlar”

457877420

 

Konu hakkında sağlam bir bilgi sahibi olmadığım için girişi wiki abiden copy – paste yaptım ve ufak bir araştırmadan sonra her sitede yazan kişiye ve yazının çıktığı yere göre farklı konular işlenmiş olduğunu gördüm. Ama çoğunda sokaklar aynı kapıya çıkmakta.

011109_special_halloween07
Kısaca başta bir Pagan festivali olarak ( Hristiyanlık öncesi ) Britanya’da kutlanan ve adı Samhain olan gelenek hasat mevsiminin bittiği 31 Ekim ‘de kutlanılırmış ve hasatın mutluluğu ile festival düzenlerlermiş. 31 Ekimde kutlanmasının nedeni hasatın alınması ve doğanın sonbahar ile birlikte ölüm dönemine geçmesiymiş. Bu gece ölülerin dünyaya döndüğüne ya da ölüler ve yaşayanlar arasındaki duvarın kalktığına inanırlarmış.

halloween-kostum-herkeseyokyok11
Hristiyanlık yayıldıkça ritüeller değişmesiyle Samhain ismi de değişmiş ve 31 Ekim gecesi kutlamaları isim olarak Halloween – Azizler Günü olarak değişikliğe uğramış. Bu isim ve ritüel değişikliğinden sonra o gece uygulanan oyunlarda da farklılıklar göstermektedir.

Kovadan elma yakalama oyunu Romalıların Pomona yı onurlandırmak için sembolleri olan elmayı kullanmalarından dolayı ortaya çıkan bir oyun olması.
Yok ölülerden kaçmak için karanlıkta onlar gibi sesler çıkarmak. Ruhlar tarafından tanınmamak için maskeler takmak.

 

halloween_costumes_05
Cadılar bayramının sembolü olan balkabağı ise daha önceden şalgammış. İrlanda da ortaya çıkan şalgam oyma göç etmelerinden dolayı şalgam yerine yerleştikleri yerin etrafta daha çok balkabağı bulmalarından dolayı değişiklik göstermiştir.
Her ülkenin geleneği inanışı farklı olduğu içinde kendi yorumlarını katmışlar ve onlara göre geleneklerini sürdürmüşlerdir.
Çoğu ülke cadılar bayramını kutlamayı bırakmasına rağmen bunu devam ettirmeye çalışanlarda var. Hatta bu etkinlik akımına ülkemizde katılmıştır.

Kısaca Paganlardan ortaya çıkan ve Şamanların Hristiyanların kutladığı bu günü uzaktan yakından bizle bir alakası olmamasına rağmen sağ olsunlar bizimkilerde canla başla güzel partiler düzenleyerek en güzel kostümlerini giyinerek sokaklara çıkarlar ve bunlarla ilgili yarışlar düzenlerler. Nedir bu akım tutkunluğu anlamış

değilim. Ufak bir araştırma yaparak merak ettiğim bu konuyu sonunda noktalayabilirim.

Neyse bu bayram bir değişiklik yapın ve her gün yüzünüze taktığınız maskenizi çıkarın ve bir günlük kendiniz olun. Bu da sizin cadılar bayramı geleneğiniz olsun olmaz mı?

 
Gizem Kınacı

 

 

Hakkında Gizem Kınacı

ben bir ceviz ağacıyım...

İlginizi çekebilir

Ne Kadar İnsanız?

Evet evet yanlış duymadiniz. Bu soruyu ne zaman sorduk kendimize? Hasta olduğumuzda, üzüldüğümüzde, kırıldığımızda ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better