Ana Sayfa / Yaşam / Renkli Sohbetler / Genç Turizmci Hülya Bozdağ ile Hayat…

Genç Turizmci Hülya Bozdağ ile Hayat…

Renkli Mola; Genç Turizmci, Renkli bir kişilik, İş delisi, ve daha fazlası. Rocks Hotel & Casino Kat Hizmetleri Müdürü Hülya Bozdağ bize biraz kendinizden bahseder misiniz?                

19 aralık 1984 yıllında Şanlıurfa da doğdum. 1999 – 2002 yıllarında Şanlıurfa turizm  otelcilik meslek lisesi ön büro muhasebe bölümü  mezunuyum. Çocuk yaşta tanıştım diye bilirim turizmle çok güzel bir staj dönemi geçirdim. 19.04.2002 Nisan ayında mezun olduktan sonra Şanlıurfa öğretmen evinde kadrolu olarak işe alındım. 2002 – 2004 arası öğretmen evinde çalıştım ve üniversiteye hazırlandım.

IMG-20170921-WA0003

Renkli Mola: Hangi Üniversiteye gittiniz, Üniversite size ne kattı?

2005 yılında Selçuk Üniversitesi Konya, Turizm Otelcilik bölümünü kazandım. Üniversitem devlet üniversitesi olmasına rağmen paralı eğitim alabileceğim birçok üniversiteden daha çok şey kattığını söyleyebilirim. Üniversite yıllarım inanılmaz güzel ve hareketli geçti. Okulla başladığım gibi Genç Turizmciler Topluluğu’na  katılarak hayatıma renk kattım.

FB_IMG_1506759523046

Renkli Mola; Bize biraz bu topluluktan bahseder misiniz?

Şöyle bir topluluk düşünün ki hepsi turizmci ve turizme gönül vermiş insanların bir araya gelerek turizm adına yapılan Turizm Platformu, yardımlaşma günleri, Turizm haftasında Turizm festivali, Turizm kamp günleri daha sayamadığım birçok şey öğrencilik günlerimin unutulmaz bir parçası oldu.

Renkli Mola; Dolu dolu geçen bir okul süreci… Bir de sizin Amerika macerası var galiba?

2009 yılında okulumu bitirdikten sonra internship kariyer programıyla Amerika’ya gittim. Amerika’ya gitmek benim çocukluk hayallerimden biriydi, hem onu gerçekleştirmek hem de kariyerimi yapmak için kaçınılmaz bir fırsattı. Bu fırsatı iyi kullanarak ve tecrübelerime dayanarak gelecekte yapmak istediğim bir bölüm belirledim seçimimi yaptım Housekepeer olamaya karar verdim. Amerika’da GREAT ESCAPE SİXS FLAGS otelinde işe başladım. İlk üç gün eğitim aldıktan sonra housekeeping bölümüme geçtim. İlk bir hafta bir maid yanında çalıştım sonraki hafta şef ve asistan housekeepeer ile oda yaptım ve sonra bana oda vermeye başladılar. Çalıştığım zaman içerisinde 8 ay buyunca ben meydan, çamaşırhane, aguapark dahil her yerde çalıştım. 5 ay sonra bana ofis işlerini ve kullanılan programı öğretmek adına ofise verdiler. Bazı işlerin Türkiye’de ki gibi ilerlemediğini daha sistemli olduğunu öğrendim. Şöyle söyleyeyim eğitim ve disiplin birleşince ortaya müthiş bir enerji ve iş çıkıyor.

FB_IMG_1506759646294

Renkli Mola ; Herkes genç yaşta yükselemiyor bunu nasıl başardınız?

Üniversite’de hocalarımın o günlerde beni yönlendirmesi, konaklama mezunu olmam bu mesleği seçmeme vesile oldu. Renkli bir kişiliğim var.  Yerimde sabit duramam. Disiplinli çalışıp sorunlara hızlı çözüm bulunca yöneticiler takdir ediyorlar bu takdiri yükselterek gösteriyorlar. Benim yöntemim ilk önce çalışma arkadaşlarımı iyi tanıyıp onları organizasyon da koyacağım yeri iyi belirlemek, sonrası saygı ve iş disiplini.

Renkli Mola: Amerika’dan dönünce nasıl oldu iş bulmak kolay olmuştur sizin için değil mi?

Amerika’dan Türkiye döndüğümde iş bulamadım, özellikle Antalya bölgesini istemiştim ve Antalya iş aradım cv gönderdiğim hiçbir otel veya yüz yüze görüştüğüm hiçbir Housekeeper beni işe almadı çok tecrübelisin eğitimlisin lise üniversite turizm otelcilik mezunusun diyerek hep boş döndüm.

IMG-20170921-WA0002

Renkli Mola: Eğitimli olunca bir de işin bu yanı var sanırım sizi tehdit mi gördüler? Bu durumu nasıl kırılır?

Yani nasıl gördüler bilemiyorum onlara sormak lazım kendilerince vardır bir bildikleri. Şunu söylemek lazım ki ben eğitimli insanlarla çalışmayı yeğliyorum. Anlattığını bir kere anlatıp anlayan insanlarla çalışmak gibisi yok. Düşünün bir işi 3 defa anlatıyorsunuz sonra gidip bakıyorsunuz ki o iş sizin istediğiniz gibi olmamış. Böyle bir durum sizin enerjinizi zamanla bitirir ve tükenirsiniz. Bu durumu isteyen yöneticiler her işin ona sorulup öyle bitirilmesini isterler. Her şeyin tek bir kişiye bağlı olarak yürümesi tesis için sıkıntılı bir durum. Alt pozisyonda çalışan personelleri yöneticileri tarafından desteklenmeli onları cesaretlendirilmeli. Kendine güvenen bir çalışan işini sever ve daha iyisi için kendini geliştirir. Bu durum turizm de hizmet kalitesi artırır, mikro düzeyde tesisi rakiplerine karşı öne çıkarır bu düşünceyi genele yaydığınız da makro düzeyde rakip ülkelerle rekabetimize artı değer katar. FB_IMG_1506759592615

Renkli Mola: Kat Hizmetlerinde başlangıç noktanız nasıl oldu?

İnsanın bir kısmeti var onun önüne geçilmiyor insan bu olumsuzluklarla boyun eğmemeli ve savaşmaya devam etmeli ben de öyle yaptım. Baktım olacağı yok bir otelde iki aylığına garson olarak başladım çalışırken iş arıyordum sonra üniversiteden sınıf arkadaşım beni Alanya’da yeni açılacak bir otelin Kat Hizmetleri Müdürü ile görüştürdü. Bir hafta sonra inşaattan yeni açılacak otele Kat Şefi olarak başladım azimle ve sabırla ben bu işi yapacağım dedim kendime ve başardım. Ben başladığımda 4 kat şefiydik.  İşin zorluğundan ya da daha iyi teklif geldiğinden midir ikisi işten ayrıldı. 3. Kat şefi başka otelle verildi ve o inşaat tozunu otellin açılışını tek başıma yapmak zorunda kaldım. Bu başlangıç bana çok tecrübe kattığını biliyorum. Her şey de bir hayır var iyi ki böyle bir başlangıç yapmışım. 2013 yılında başka bir inşaat otelin açılışını yapmak için Şanlıurfa’daydım artık inşaat deneyimim daha çok arttı. Bu inşaat deneyimleri kendime güvenimi artırdı.

Size şunu söyleye bilirim, kişi hangi mesleğe gönül verirse o meslekte başarısız olmasının imkanı yok. Bilgi, azim başarı, tecrübe ve sabır bu beşgeni hayatınızın en uç noktasına koyarsanız sonunda yıldız siz oluyorsunuz.

Renkli Mola: Kuzey Kıbrs’ı merak edenler için ne söyleyebilirsiniz?

Adaya gelmeden önce aklımda bir fikir yoktu. Turizm bölgesi olarak güzel olduğunu düşünüyordum sahilleri vs. gelip gezmeye başlayınca inanın müthiş bir tarihle karşı karşıya olduğumu fark ettim. Hangisini saysam bilemdim ama Girne Kalesi, St. Hilarion, Selimiye Camii, Lala Mustafa Paşa Camii inanın müthiş bir tarih ve ustalık eserleri. Güzelyurt, Lefke, Girne, Lefkoşa, Gazimağusa hepsi açık hava müzesi gibi. Adaya gelmeyi düşünen insanlar için ada sürprizlerle dolu.kktc-turizmde-isvece-acildi-795

Renkli Mola: Turistler Rocks Hotel’i neden tercih etmeli tavsiyeniz nedir?

Her şeyden önce Rocks Hotel adanın incisi Girne şehrinde ve şehrin kalbinde konumlanmış bir tesistir. Müşteri memnuniyeti bizim için ilk sırayı almaktadır. Bizim devamlı misafir sayımız oldukça yüksek, insanlar burada iyi hizmet aldıkları için tekrar geliyorlar. Mutlu olmadığınız bir yere gitmezsiniz. Otelimizin saklı bir bahçesi vardır ki görülmeye değer havuzumuz bir ormanı içinde cennet bahçesi gibidir en güzel çiçekler en güzel ağaçlar en kaliteli ürünler misafirimizin konforu için dizayn edilmiştir. Havuza girdiğinizde içinizi bir huzur kaplar uçsuz bucaksız denizin ortasında yemyeşil bir ada hissi vardır. Misafirlerimiz bayılır  bizim havuzun dekoruna huzuruna, sessizliğine, insan burada kendini  başka bir diyarda hisseder.

Yönetim kadromuz başta genel müdürümüz olmak üzere çok tecrübeli insanlardan oluşturulmuştur. Turizmi seven otelciliği aşkla yapan insanlardır. Otel çalışanları hizmet için eğitimlerle sürekli gelişim içerisindedir. Burası bir okul gibi çalışanın eksik olan yönleri fark edildiğinde bu hemen giderilmek için gerekli eğitimi ona sunulur. İnsana yapılan yatırım en önemlisi bu da bizim nezih misafirlerimizin tekrar tekrar bizi tercih etmesinin açıklaması olsa gerek.

rocks-genel-02

Renkli Mola: Hülya Bozdağ takım tutar mı? Tutuyorsa hangi takım taraftarıdır?

Futbolu takip ediyorum, tüm takımlar bizim. Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe bunların biri eksik olsun inanın ligin tadı tuzu kalmaz. Futbol dışı davranışların futbolun önüne geçmesi üzücü olan. Ben bir Beşiktaşlıyım. Temennim saygı ve sevgi içerisinde sportmence bir lig ve yeni sezon diliyorum.

FB_IMG_1506759232893

s/2017/09/FB_IMG_1506759232893-768x790.jpg 768w, http://www.renklimola.com/wp-content/uploads/2017/09/FB_IMG_1506759232893.jpg 1296w" sizes="(max-width: 618px) 100vw, 618px" />

Renkli Mola: Bize yoğunluğunuz arasında vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

Bu nezih derginizde bana yer ayırdığınız için ben de sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Hakkında Harun Özer

İlginizi çekebilir

Teşekkürler Öğretmenim!

Soğuk bir Kasım ayının ortalarıydı.   Dağları karlarla kaplanmış ve yılan misali kıvrılan yollarından sadece …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better