Ana Sayfa / Blog / Fatma Çıtlak / Deneyim Tasarlamak

Deneyim Tasarlamak

Son dönemlerde, ünlü tasarımcıların modaevlerinden ayrılmasıyla beraber, modanın kavramı ve sürdürülebilirliği sorgulanır hale geldi. Moda sektöründe bir domino taşı etkisi gösteren bu durum, oyunun kurallarını kaçınılmaz bir şekilde değiştirdi. Tasarımcılar, sadece koleksiyonlarındaki kıyafetleri değil, bununla beraber kurgulanmış sanatsal bir tecrübe yaşatacak defileler hazırlamaya başladılar. Bunun en güzel aracı da “resort” koleksiyon tanıtımları oldu. Adını Fransızcada “gemi seyahati koleksiyonu” anlamındaki “collection croisiere” tamlamasından alan “cruise” veya “resort” koleksiyonları, bu yıl tasarlanmış seyahat tecrübesinin tam da kendisi olmuş durumda. Kış aylarında sıcak ülkelere yapılacak tatillerde gardıropların eksiklerini tamamlamak için oluşturulmuş bu ara sezon koleksiyonu, bu yıl sanatsal defilelerle anıldı.

Marka kimliğini seyahat ve gezginlik üzerine kuran Louis Vuitton’un cruise koleksiyonu, California Palm Springs’te sergilendi. Modaevinin genç ve dinamik kreatif direktörü olan Nicolas Ghesquiere’in, İngiliz komedyen Bob Hope’un eviyle karşılaşmasından bu zamana tam on beş yıl geçmiş. Evin über-futuristik mimari tasarımı ile resort kreasyonu harmanlanarak uyum yakalamış.

louis-vuitton--Louis_Vuitton_Cruise2016_push_DI3

louis-vuitton--Louis_Vuitton_Look8_DI3

louis-vuitton--Louis_Vuitton_Look12_DI3 louis-vuitton--Louis_Vuitton_Look51_DI3 louis-vuitton--Louis_Vuitton_Look47_DI3 louis-vuitton--Louis_Vuitton_Look38_DI3

Dior; 2016 resort koleksiyonunu, Macar mimar Annti Lovag’ın imzasını taşıyan Le Palais Bulles’de (Baloncuk Sarayı) sahneye çıkardı. Fransız Rivierası’nda saray ihtişamı taşıyan bu ev, İtalyan asıllı Fransız tasarımcı Pierre Cardin’e ait. Bu baloncuklardan oluşan yapı, Dior’un kırılganlık anlayışının mimariye dökülmüş halini anlatıyor. Dior’la geçen yıl sonunda bağlarını koparan kreatif direktör Raf Simons’un resort koleksiyonunu sunduğu “Le Palais Bulles” için “mantıklı değil, daha insani, daha eğlenceli ve daha bireysel” demişti. Dior; misafirlerine Fransa’nın Akdeniz kıyılarında “a la couture” bir gezintiye çıkararak, ince ayrıntısına kadar kurgulanmış güzel bir düşü yaşattı.

 

1

2

3

4

5

7

8

Bana göre en renkli ve eğlenceli resort koleksiyonu, Güney Kore’nin başkenti Seoul’da, Chanel tarafından sunuldu. Chanel’in kreatif direktörü Karl Lagerfeld’in şovun davetlileri için seçtiği adres, The Dongdaemun Design Plaza idi. Pritzker Mimarlık Ödülü alan ilk kadın mimar ünvanlı Zaha Hadid ile Güney Koreli tasarım ekibi Samoo’nun işbirliğiyle tasarlanan neo-futuristik plaza, henüz inşaatı tamamlanmadan 2010 yılında Seoul’un dünya tasarım başkenti seçilmesinde önemli rol oynamıştı. The Dongdaemun Design Plaza’nın bembeyaz zemininde, twister matından yapılan rengarenk dairelerin izinden yürüyen Channel kadınları, Kore kültürüne dair güncel bir yorum sundular. Parlak renkli patchwork motifleri, Kore düğün sandıklarından ilham alan sedef işlemeli siyah elbiseler ve simsiyah örgü topuzlar Kore’nin geleneksel kültürünü yansıtıyordu. Rugan pantolonlar ve etekler ile bantlı nil yeşili babetlere k-pop müziği eşlik etti.

A01 A02 A03

B08 B09 B13

C12 C12bis

D14 D15 D16

H30 H31

K41K42K40

N57 N56

R66 R67 R71

S80 S79 S78

Ş82 Ş83

T88 T89

U94

96

-683x1024.jpg 683w" sizes="(max-width: 1366px) 100vw, 1366px" />

Moda devlerinin dünyanın farklı noktalarında gerçekleştirdiği resort defileleri, gelecek yıllarda da koleksiyonla harmanlanmış deneyim tasarlanmasına devam edileceğini gösteriyor.

 

Fatma Çıtlak

fatma.citlak@renklimola.com

 

Hakkında Fatma Oğuz

İlginizi çekebilir

Şimdi Renkli Mola Zamanı

Merhaba Sevgili Renkli Mola Okuyucuları; Yeni yıl ile birlikte beğenilerinize sunmaya başladığımız internet sayfamız ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better