Ana Sayfa / Blog / Harun Özer / Darbe Olmuş… Hangi Ülkede???

Darbe Olmuş… Hangi Ülkede???

Türkiye’nin tamamını gezmedim ama her şehrinden insanları tanıdım. Büyükşehirleri gezdim alışveriş yaptım kafelerinde oturdum, çay içtim sohbet ettim. Bahsettiğim süreç öyle 1 ay içinde de olmadı beni tanıyanlar bilir 6 dünya kupasını gördüm. Özetle vesilelerle de olsa ülkenin önemli yerlerini görme fırsatım oldu. Gelmek istediğim nokta şurası ki ben ülkesini sevmeyen insan göremedim. Herkes bir şekilde şehrini ülkesini seviyor. Herkes ülkesini kurtarma paketlerini açıklıyor. Yetiştiği coğrafyaya göre aldığı kültüre göre çözümler sunuyor.

Birileri de 15 Temmuz da çıktı darbe yapmaya kalkıştı. Darbe süreci yaşadık inanamadık inanmak istemedik. Ben o gece şaşkınlığımı şu cümleyle ifade ettim. Darbe olmuş… cümlesine verdiğim cevap “Hangi ülkede?” oldu. Bu cevabı verirken aklıma Latin Amerika ülkeleri geldi. Tam yatmaya hazırlanıyordum saat gece yarısına geliyordu nedense evde tv açılmamıştı o akşam. Gözümden akan uyku nereye gitti anlamadım bile. O kanaldan o kanala dolaştım. Birbirine zıt yayın yapan kanalları da gezdim ve herkes aynı hassasiyetle yayın yapıyor. O zaman bu iş bitmiştir bu darbe başarıya ulaşamaz kanaati edindim. Darbe bir ülkeyi ve o ülkenin vatandaşlarını ne kadar küçük düşüren bir davranıştır. Darbeye niyetlenen insanların o ülkenin insanına ne kadar değer verdiği onları nasıl küçümsediği hiçe saydığı onların tercihlerine vurduğu bu baltayla gözler önüne seriliyor. Neyse ki ülkemizin tüm renkleri yan yana gelerek seyretmesi insana mutluluk ve umut veren bir gökkuşağı oluşturmuştur.

Bizim yayınlarımızda politik ve dini konular yer almıyor. Bu konuyu kaleme almamdaki amaç da darbenin oluşu süreci, ne zaman başladı gibi soruların cevabını aramak da değil. Dün gece tv de bir açıkoturum izliyordum ve iki karşıt görüş tartışıyorlardı. Darbe öncesi konuşmalarına şahit olduğum iki insan gerçekten sivri dilli ve kavgacı konuşmaları olan iki siyasetçi. Hükümet ve ana muhalefet temsilcileri biri eleştiriyor ama cümlesinin sonunda yapıcı olduğunu hesaplaşma niyetiyle konuşmadığını söylüyor. Diğeri ise eleştiriyi dinliyor ve özeleştiri yapıyor. Ülkeyi ilgilendiren konularda hemfikir ya da çok yakın duruyorlar. Ekrandan o iki insanın samimiyetini hissedebildim. Uzun zamandır böyle bir programı huzurla izledim.  Herşey yolunda değil, eğitim, sağlık, güvenlik, ekonomi daha atılacak çok adımlar var. Herkesin aklında ki konu kurunun yanında yaşın yanmaması ve yeni göreve geleceklerin liyakatle gelmesi. Dün geceki programdan sonra kendi payıma ülkenin şuan ki siyasi ikliminden umut duyuyorum. Siyasi partilerin birbiriyle olan iletişimlerinin kopmaması gerektiği kanaatindeyim. Meclis de yaşanan tutum tüm ülkeye yansıyor. Orada insanlar ben yaptım olacak yada muhalif olmak için muhalefet etmezse eğer şehire de ilçeye de köye de apartmana da komşuya da böyle yansır. Örneğin bir ailede eşler kararları beraber aldığında çocukları da kararlara dahil ettiklerin de birbirine sevgi ve saygıyla bağlı huzurlu bir aile olur ve bu aile yıkılmaz. Türkiye de büyük bir aile sorunların çözümü yüksek oranda mutabakatla sağlandığında kalıcı olacağını düşünüyorum. Bu darbenin kayıplarının yanında bu ılımlı ortam insanların birbirini dinlemesi ve saygı göstermesi kazanımını umarım hiç kaybolmaz ve ilelebet devam eder.

 

ight;margin:12px'>

10.08.2016

 

Harun Özer

 

Hakkında Harun Özer

İlginizi çekebilir

Haydi Hazırmısın?

Uzun bir sessizlik döneminden sonra güneşin de etkisiyle içim coşkuyla doldu. Yazmak gerçekten zor hele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better