Ana Sayfa / Blog / Emrah Koç / Çizgi Filmlerin Devrimi: Yeniden Uyarlamalar

Çizgi Filmlerin Devrimi: Yeniden Uyarlamalar

Çocukluğumuzun vazgeçilmezlerindendir çizgi filmler. Birçoğumuzun, sevdiğimiz çizgi karakterlerle kendimizi bağdaştırıp, adeta onları yaşayıp süper kahraman havalarına girdiğimiz TV programlarıdır. Bizi ders çalışmaktan nefret ettiren ama aynı zamanda da çocukluğumuzda biraz nefes almamızı ve hayal dünyamızı diri tutmamızı sağlayan en önemli faktörlerdendirler.

Şüphesiz bugün dünyada çocukların yanı sıra yetişkinlere de hitap eden bir çok çizgi dizi yer almaktadır. Yani aslında hedef kitle sadece çocuklar değildir. Günümüzde artık dizi ve sinema sektörü içinde önemli bir yere sahip olan çizgi filmlere zaman içerisinde yenileri eklendikçe eklenmiştir. Fakat son zamanlarda, adeta “ne varsa eskilerde var” sözünü doğrularcasına, artık bir klasik haline gelmiş olan bazı çizgi diziler yeniden uyarlamaları ile ekranlara tekrar dönmüşlerdir. Aslında daha önceleri de bu uyarlamalar, mevcut karakterlerin yaşları biraz daha büyütüldüğü çizgi diziler olarak bize servis edilmişlerdir. Örnek verecek olursak Ben10, Beyblade, Digimon ve Kaptan Tsubasa bunlardan bazılarıdır. Ve doğruyu söylemek gerekirse bunların hepsi de orjinallerine göre tam bir fiyaskodur. Çünkü her ne kadar onları izleyen bizler büyüsek de, aslında bu karakterler çocukluğumuzun kahramanlarıdırlar ve büyümüş halleri de bize gayet yabancı gelmektedir. Son dönemlerde de bu yeniden uyarlamaları farklı bir şekilde görüyoruz. Burda karakterleri büyütmek yerine karakter yapılarını değiştirerek ve biraz da günümüz şartlarına uydurarak bir takım değişiklikler yaptıklarını görüyoruz. Powerpuff Girls ve Johnny Bravo çizgi dizilerini hemen hemen herkes bilir. Biraz önce bahsetmiş olduğum bu yeni uyarlamalara en iyi örnek olabilecek iki TV serisi bence. Johnny Bravo henüz yapım aşamasında olduğu için sizlere Powerpuff Girls dizisindeki değişikliklerden bahsederek ne anlatmak istediğimi açıklamaya çalışacağım.

anime-captain-tsubasa-real-time_407039

Powerpuff Girls, Craig McCracken tarafından yapılmış Emmy Ödüllü 1998-2005 yılları arasında yayınlanmış bir çizgi dizidir. Dizi kısaca, süper güçlere sahip üç tane küçük kızın, şehri kötülere ve canavarlara karşı savunmasını konu alır. Karakterleri tanımlayacak olursak, Blossom, kızlar arasında zeki ve lider olanı, Bubbles, daha duygusal ve saf bir yapıya sahip olup kardeşleri tarafından dalga geçilen ve çokta ciddiye alınmayan biri ve son olarak da Buttercup, daha asabi bir kişiliğe sahip olan ve herşeyi kaba kuvvet ile çözeceğine inanan bir karaktere sahiptir. Dizide kızlar sabah akşam kötülere karşı savaş verir ve bu okul hayatlarının bile aksamasına sebep olur. Kendi aralarında ise Blossom ve Buttercup arasında sürekli bir kavga mevcuttur. Ayrıca dizinin kadrolu kötüleri de vardır. Yeşil Çete, Fuzzy Lumpkins, Mojo, Him gibi. Bunların birçoğunu eminim sizler de biliyorsunuzdur.

Dizi, Powerpuff Girls (2016) versiyonuyla ekranlara döndü. Fakat orjinal serisi ile arasında ciddi farklar var. Orjinal seri daha çok kahramanlarımızın şehri kurtarmasını konu aldığı için dizi senaryosu çoğunlukla ordaki şehir (Townswille) etrafında şekillenmektedir. Yani olayların merkezi bu şehirdir. Yeni versiyonda ise durum bundan epeyce farklı. Orjinalinin aksine olaylar daha çok kızların evlerinin içinde geçmekte ve kızların günlük hayatta başlarına gelen olaylar konu alınmaktadır. Eski versiyon ile yenisi arasındaki en büyük fark da aslında buradadır. Çünkü orjinal seride karşımızda süper kahramanlar varken yeni seride ise artık sıradan üç kızın komik maceraları bizleri karşılamaktadır. Yani süper kahramanlık vasıfları minimuma indirilmiştir. Bununla paralel olarak eski versiyonda yer alan ve dizinin en önemli unsurları olan kötü karakterler de dizide neredeyse hiç gösterilmemektedir. Ayrıca şehri basan canavarlarda sadece bir iki bölümde yer almışlardır. Son olarak söylenebilecek bir farkta orjinal seride merkezde yer alan karakter Blossom olmasına rağmen yeni seride ise bu birazda daha Butturcup tarafına kaymıştır. Dizinin bu şekilde uyarlanması hayranları tarafından da ciddi biçimde eleştirilmiştir.

maxresdefault

Aslında yeni versiyonun eskisine göre iyi yanları da mevcut fakat yazımın önceki bölümlerinde de belirttiğim gibi bizler ilk izlediğimiz dizilerin orjinalleri ve burad

aki karakterleri iyi ya da kötü olarak benimsediğimiz için daha sonra çekilen devam serileri bize aynı tadı vermemektedir. Ama her şeye rağmen çizgi karakterleri fazla yaşlandırmadan, onların karakter yapılarını tamamiyle değiştirmeden yapılan yeni uyarlamalar, geçmişin eksikliğini bir nebze olsun kapatmaktadır.

Sonuç olarak çizgi filmler, öyle ya da böyle yenileriyle, eskileriyle birçoğumuz için vazgeçilmez birer kafa dağıtma aracı olarak hayatımızdaki yerlerini almışlardır ve almaya devam edeceklerdir.

Hakkında Emrah Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better