Ana Sayfa / Blog / Carpaccio Bir Italyan Lezzeti…

Carpaccio Bir Italyan Lezzeti…

Uzun bir aradan sonra karşınızdayım. Hayat o kadar hızlı akıyor ki yetişmek ne mümkün. Karar verdim daha uzun aralar vermeyeceğim sizi ihmal etmeyeceğim. Önceki yazılarımda Osmanlı mutfağından örnek vermiştim  Elimden geldiğince sizlere dünya mutfaklarından örnekler vermek istiyorum bu yazımda da Akdeniz’den İtalya’ya uzanacağız. Yazımın sonunda yorumlar bölümüne siz de önerilerinizi yazabilirsiniz. Haydi! Carpaccio öğrenelim.

20170923_184824

İlk olarak kime ait olduğunu ve hikayesini öğrenelim . İtalyanlara ait olan bu ürün Rönesans zamanlarında icra edilmiştir.

Bir çok farklı kaynaklar da birbirinden farklı tarif ve farklı hikaye ye rastlayabilirsiniz. Tabibi ki en çok etkiliyen inandırıcı ve lezzetli olanı araştırıp sizlere aktarmaya çalışıyorum.  Hiç unutmuyorum ki üniversiteye başladığım yıllarda bir gün derste carpaccio yapacağımızı söylemişti hocamız ve ilk olarak hikayesini anlatmıştı bizlere ve etkilenmiştim.

Bizlere İtalya da bir restoran da sürekli müşterisi olan bir kadından bahsetmişti bu kadın et yemeyi çok seven bir kadındı.  Günler den bir gün hastaneye gidip bir rahatsızlığı olduğunu öğrenmişti ve doktor et yememesi gerektiğini söylemişti bu konuda üzülen kadının surat ifadesini gören doktor zaman zaman az pişmiş kırmızı et yiyebileceğini söylemişti. Müdavimi olduğu restoran da az pişmiş söylemeye başlamıştı.

1074x1074_159-background

Her seferinde biraz daha biraz daha az pişmiş istiyordu ve mutfak şefinin çalışmaları üzerine bonfile etinin tatlandırmak amaçlı kaya tuzu ile yoğunlaştırıp taze baharatlarla taçlandırıp birazda pişmesine yardımcı olmak için balcamico sirkesi i

le eti masaj yapıp kesimini kolaylaştırmak amaçla en az 30 dk şok dolabına vermiştir. Sunumunu ise roka dan bir yatak yapıp üzerine ince ince kesilmiş eti koyup biraz permesanla tatlandırıp üzerine 1 tatlı kaşığı kadar balcamico sirke ve son olarak tane karabiber çekerek sade ve şık bir sunumla garsona vermiştir.

Garson misafirine götürüp şefimizin sizin için hazırladığı az pişmiş etiniz efendim. Kadın o kadar beğenmiş ki yemeğin ismini öğrenmek istemiş. Garson hemen şefe dönmüş şefin bir fikri yok tabi garson kurnaz sanırım Türk’tü restoranın her yerinde dönemin ünlü ressamlarından Carpaccionun tabloları asılı ve onun imzasını gören garson kadına carpaccio efendim der ve o şekilde günümüze kadar gelir. Hikaye gerçektir ya da rivayettir orası bilinmez ama bence en yakını bu. Etini az pişmiş sevenler ve farklı tatlara açık olanlar için güzel bir yemek. Biz millet olarak yemek yemeği seviyoruz eminim carpaccio da sizi mutlu edecektir.

Hakkında Ziya Özer

. . . lezzet profesörü.

İlginizi çekebilir

Ne Olursan Ol Gel

Ne Olursan Ol Gel Sevgili okurlarım; yoğun çalışma günlerimiz arasında bulduğum bu ilk fırsatta, sizlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better