Ana Sayfa / Gezi / Pazar Klasiği – Gazimağusa Gezisi

Pazar Klasiği – Gazimağusa Gezisi

Haftanın 6 buçuk günü çalışan her birey için Pazar en baba gündür. Bitmesini istemediğimiz ama en kısa süren  gündür maalesef.

Cumartesi akşamı yatılabilecek en geç vakitte yatağa girip Pazar sabahı da  kalkılabilecek  en geç vakte kadar  yatakta miskinlik yapılır. Sonra güzel bir kahvaltıyla pazarınıza başlayabilirsiniz.

Kısa bir süremiz olduğu için Pazar  yapılabilecekler arasında haftanın yorgunluğunu atıp dinlenebilmek veya  evinizin eksiklerini tamamlamak için alışverişe gidebileceğiniz bir gün olarak değerlendirebilirsiniz . Eğlence namına ise sinemaya gidilebilecek  bowling veya  paintball a farklı şeyler deneyip eğlenceli dakikalar yaşanır. Yapılıp yapılmayacak olanlar o günkü ruh haliniz ve enerjinize göre farklılıklar gösterebilir..

Şöyle bir toparlandıysak artık kendimizi dışarı atabiliriz. Eğer  şanslıysanız hava da güzel olup pazarınıza güzel bir etki bırakır..

Pazar aile ile yapılan kahvaltıdan sonra hazırlanıp Girne yolunu tuttum. Orada arkadaşlar buluşup gloridan kahvelerimizi alıp Mağusa ya doğru bir yolculuğa çıktık. Girne Mağusa arası. 1 buçuk saat olmasına rağmen yol boyunca süren güzel muhabbet eşliğinde yolda geçen zamanı anlamadık. ( normalde bu süre uzun değildir ama bur da yaşamaya başlayıp iyice alıştığınızda o süre bile uzun gelmeye başlıyor belli bir zamandan sonra )

Mağusa adına gezilebilecek yerler fazla yok aslında belli başlıca tarihi yerleri ;

  • Salamis Antik Şehri
  • St Barbaras arkeoloji ve İkon Müzesi
  • St Nicholas Katedrali ( nam-ı değer Lala Mustafa Paşa Camisi )
  • Namık Kemal Zindanı ve Müzesi
  • Venedik Sarayı
  • Deniz kapısı
  • Othello Kulesi
  • Kapalı Maraşdır.

 

Mağusaya adım attığımız gibi gidilen ilk yer şehrin sembolü haline gelen ve kendisine baktıran güzelliği ve heybetiyle St. Nicholas Katedrali ( Lala Mustafa Paşa Camisi ) katedralin ön tarafı bu güzelliğe kendini kaptıran insanlarla dolup taşmaktadır. Merak edip gelenler düğün albümlerine eklemek istedikleri pozlar veren çiftler tatil amaçlı gelip anı olmasını isteyen turistler ve bizim gibi Pazar gezisine çıkan ufak çapta gruplar görebilirsiniz.

 

Pazar Klasiği 2
Dışarıdan bakıldığında St. Nicholas Katedrali…

 

Pazar Klasiği 3
…içine girince ise Lala Mustafa Paşa Cami

 

Hemen karşısında Venedik Sarayı Ve Namık Kemal Zindanı ve Müzesini görebilirsiniz.

Namık Kemal Zindanı Venedik Sarayı avlusunda iki katlı olup kesme taştan yapılmıştır. Alt kat tek odadan oluşur. Sarayın avlusuna açılan bir kapı ve demir parmaklıklı bir penceresi vardır. Üst kata ise dik, taşlı bir merdivenle çıkılmaktadır. Bu odada Namık Kemal’in bazı eşyaları ve Namık Kemal’le ilgili bazı belgeler bulunmaktadır.

Pazar Klasiği 4
Namık Kemal, Vatan Yahut Silistre oyunundan dolayı buraya sürülmüş ve affedilene kadar 3 sene bu zindanda kalmış.

 

Pazar Klasiği 5
Zalim ne kadar pervasız olursa olsun Zulmün binasını biz yıkarız Yerin, dünyanın merkezine atsalar da bizi Yer küresini patlatır çıkarız.

 

Pazar Klasiği 6
Köşede ki Petek’imiz..

 

Pazar Klasiği 7
Parlayan güneşimiz ve Katedralin görüntüsü.

 

Titanik vari pozumuz : )
Titanik vari pozumuz : )

 

Deniz Kapısından iniş çıkışından daha zorladı 
Deniz Kapısından iniş çıkışından daha zorladı 🙂

 

Çok gereksiz bir şey gözükse de bundan da eksik kalmadık : )
Çok gereksiz bir şey gözükse de bundan da eksik kalmadık : )

 

Katedralin çevresi kısa mesafelerle bütün tarihi alanları çevrelemektedir. Katedrale gelmeden önce Deniz Kapısını görebilirsiniz. Deniz kapısının  üstüne çıkmadan  Petek pastanesinde oturup soluklanabilir bir kahve  keyfi yapabilirsiniz 😉 sonrada güneşi kaybetmeden gezmenize devam edebilirsiniz.

Her ne kadar kış ayında bu mis gibi güneşli havayı yakalamış olsak ta gölge yerler de kış  havası kendisini hi

ssettirmektedir. Güneşi kaybedene kadar gezebildiğimiz yerleri gezip aç karnımızı da doyurduktan sonra  pazar  günü klasiğimizi burada noktalayıp görmeyip kaçırdığımız yerleri de başka pazarlara bırakıp mağusadan ayrıldık.

Bir daha ki Pazar  gezimize sizleri de bekleriz …

 

 

 

Hakkında Gizem Kınacı

ben bir ceviz ağacıyım...

İlginizi çekebilir

Zaman Dalış Zamanı…

Scuba scuba söle bana benden daha iyi scubalayan var mı bu dünyada 🙂   “Merit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better